Бджоли – консерватори у пошуках їжі

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Науковці виявили декілька захопливих фактів при дослідженні поведінки медоносних бджіл та джмелів у пошуках їжі. Тоді як перші комахи більш вірні обраним квітковим ділянкам, другі надають перевагу освоєнню нових просторів.

Бджоли та джмелі – схожі, але різняться

Медоносні бджоли та джмелі – важливі запилювачі багатьох культур і диких рослин. Вони збирають пилок і нектар та переносять їх з квітки на квітку, сприяючи розмноженню та генетичному різноманіттю рослин.

На вигляд медоносні бджоли менші, тонші та менш волохаті, ніж джмелі, які більші, кругліші та пухнастіші. Перші комахи живуть добре організованими колоніями до 60 тисяч особин. На відміну від них, джмелі мають невеликі колонії до 400 осіб та не зберігають мед.

bees - Природа - 50Plus

Медоносні бджоли

Останнє дослідження, яке очолила екологиня Йоганна Брюне, виявило, що ці комахи мають ще й різну поведінку щодо збору пилка. За результатами спостережень, 76% медоносних бджіл продемонстрували відданість обраній ділянці квітів люцерни.

Вони регулярно поверталися в ті ж самі місця, щоб зібрати більше пилку та нектару. На відміну від бджіл, джмелі виявилися більшими кочовиками. Лише 47% з них поверталися на ті самі квіткові ділянки.

Для джмелів розмір квіткової ділянки має значення

Цікаво, що згідно з дослідженням, ключову роль у поведінці досліджуваних комах відіграє розмір квіткової ділянки. Джмелі були більш прихильними до великих квіткових ділянок. Тому можна вважати, що на їх вибір впливає велика кількість і різноманітність територій із квітами.

Проте медоносні бджоли виявилися байдужими до розміру квіткових ділянок. Вони зберігали вірність своєму вибору незалежно від площини квітучої території.

Різниця між поведінкою бджіл та джмелів у пошуках їжі

Вірність тварини чи комахи певному місцю залежить від її міцної просторової пам’яті. Це дозволяє їй орієнтуватися в заплутаних ландшафтах і неодноразово повертатися до знайомих місць.

Дослідники встановили, що бджоли та джмелі демонструють здатність повертатися на ті самі місця. На думку вчених, прихильність певному вибору може бути пов’язана із відмінністю поведінки цих комах.

Джміль

Джміль

Як зазначає видання Earth, джмелі мають дослідницький характер та схильні до різноманітних пошуків їжі. Вони часто відвідують більш ніж один тип квітки, щоб відшукати більш корисні або різноманітні ресурси. До того ж джмелі покладаються на індивідуальне дослідження.

На відміну від них, медоносні бджоли мають складну систему спілкування. Завдяки «танцю виляння» вони можуть ділитися місцем розташування цінних джерел з родичами.

За словами пані Брюне, така точність поведінки бджіл свідчить про вищий ступінь уникнення ризику. Тому прихильність до обраних місць харчування у цих комах можна розуміти як стратегію, спрямовану на мінімізацію потенційних зустрічей з хижаками та запобігання марнотратству енергії та ресурсів.

Висновки за дослідженням

Зроблені висновки виходять за межі відмінної поведінки цих двох видів комах. Краще розуміння чинників, що впливають на вибір квіткових площ, може надати пасічникам, фермерам та біологам знання, необхідні для кращої підтримки здоров’я запилювачів. Це зрештою забезпечить успішне запилення культури.

Дослідники припускають, що більша точність медоносних бджіл може принести користь рослинництву, забезпечуючи більш послідовне та ефективне запилення. Проте нижча точність джмелів може посилити потік генів серед популяцій рослин шляхом перенесення пилку на великі відстані. Це може збільшити генетичне різноманіття та адаптацію.

Бджола

Різна поведінка бджіл та джмелів у пошуках їжі може значно вплинути на рослинний світ. Якість пилку, кількість і відстань позначається на генетичних варіаціях рослин.

Саме тому проведене дослідження може бути значущим як для запилення, так і для еволюції рослинності. Проте, на думку дослідників, існує необхідність у подальших спостереженнях, щоб зрозуміти, як поведінка бджіл та джмелів у пошуках їжі залежить від типу квітів, ландшафтів і умов навколишнього середовища.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU