Більше горіхів, менше бекону: здоровий раціон допоможе жити довше

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Масштабне дослідження міжнародної команди вчених засвідчило: ніколи не пізно переглянути свій раціон.

Як зауважив професор Ларс Таднес, керівник дослідження з Бергенського університету (Норвегія): «Здорове харчування може запобігти передчасній смерті від інфаркту та інсульту». А головне, як з’ясували науковці, вживання корисних продуктів сприяє подовженню середньої тривалості життя на більш як 8 років.

Під час дослідження вчені використовували рекомендації з харчування Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS), що увійшли до зводу правил Eatwell Guide.

Дослідників цікавило, якою мірою реальний стиль харчування британців відповідає цим рекомендаціям. Адже результати попередніх спостережень не викликали оптимізму. Згідно з ними, середньостатистичний британець випиває півлітра солодких напоїв на день, з’їдає 50 грамів обробленого м’яса, що еквівалентно шести скибочкам бекону, та 100 грамів червоного м’яса.

За оцінками експертів, нездорове харчування є причиною понад 75 000 передчасних смертей британців на рік, розповіло видання Daily Mail.

kartoplya fri - Спосіб життя - 50Plus

Про що дізналися науковці

Команда проаналізувала дані про харчові звички 467 354 осіб обох статей, котрі брали участь в опитуванні Британського біобанку.

Дослідники вивчали стилі харчування цих осіб, фіксували вік смертності та виявляли типи раціону, пов’язані з тривалішим життям.

Ті, хто дотримувався нездорової дієти, увійшли до 20 відсотків учасників, котрі з найбільшою ймовірністю померли передчасно. Зазвичай ці особи вживали лише невелику кількість овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, горіхів, бобових, риби, білого м’яса, молока та молочних продуктів (набілу). Або ж узагалі уникали корисної їжі.

Зате вони споживали багато обробленого м’яса, солодких напоїв, яєць та нецільнозернових продуктів (білого хліба, білого рису та печива).

Та коли люди середнього віку переходили до корисного раціону, вони більшою мірою могли сподіватися на здорове та триваліше життя.

Наприклад, перехід від типової британської нездорової дієти до рекомендацій Eatwell Guide означав для 40-річної жінки, що вона може прожити в середньому на вісім років та сім місяців довше. Тобто, замість 77 років ця пані могла прожити 86.

Такий самий зсув у харчуванні подовжував життя 40-річного чоловіка майже на дев’ять років: від імовірних 74 до 83.

При цьому найбільший приріст тривалості життя було виявлено в тих, хто дотримувався найздоровішої дієти з-поміж усіх учасників дослідження.

До раціону цих людей входила велика кількість овочів, горіхів, бобових, таких як сочевиця та нут, а також молоко та молочні продукти. При цьому вони вживали незначну кількість обробленого м’яса та рафінованих зернових, а також не надто багато червоного м’яса, яєць та солодких напоїв.

ovochi frukty gorihy - Спосіб життя - 50Plus

Що потрібно їсти, аби жити довше

Такий стиль харчування здебільшого відповідає рекомендаціям NHS. Раціон Eatwell Guide передбачає скорочення споживання солодких напоїв та обробленого м’яса, такого як ковбаси та бекон. Переваги – на боці тих, хто вживає більшу кількість горіхів та цільнозернових продуктів, зокрема, зернового хліба та пластівців.

Експерти NHS радять з’їдати п’ять порцій фруктів та овочів на день, споживаючи при цьому достатньо крохмалистих та багатих білком продуктів та оминаючи їжу з високим вмістом жиру, солі та цукру.

Результати дослідження опублікував журнал Nature Food.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU