Білий хліб має репутацію одного з найшкідливіших вуглеводів, що позбавлений поживних речовин та містить купу некорисних добавок. Однак в цього продукту є свої переваги, тож не потрібно його зовсім виключати зі свого раціону, вважають дієтологи.
Одним з адвокатів білого хліба виступив доктор Двейн Меллор, дієтолог-дослідник з Астонського університету. На його думку, значно істотнішим є склад хліба. За його словами, «білий хліб не такий поганий, як багато хто думає».
Так, додавати до свого раціону якомога більше клітковини – дуже важливо, зазначив доктор Меллор. Однак хліб є лише одним з її джерел. З-поміж інших – овочі, зокрема бобові.
Аргументи на захист репутації білого хліба
Прихильники низьковуглеводної дієти давно критикують білий хліб за високий вміст поганих вуглеводів. Мовляв, вони провокують стрибки рівня цукру в крові, а це робить нас більш дратівливими, стомленими та схильними до збільшення ваги.
Справді, білий хліб містить близько 49 г вуглеводів на 100 г – порівняно з 41 г вуглеводів на 100 г в цільнозерновому хлібі, розповіло видання Daily Mail.
Однак доктор Меллор стверджує, що з огляду на «швидкість перетравлення крохмалю та вироблення глюкози немає великої різниці між білим та цільнозерновим хлібом».
При цьому він зауважив, що «інший прісний хліб, який не містить доданих дріжджів або розпушувача, що сприяють підйому тіста, перетравлюється повільніше, завдяки чому ризик підвищення рівня глюкози в крові є меншим», – сказав він.
А за словами відомого дієтолога та письменника Роба Хобсона, стрибок рівня цукру в крові є «природною реакцією організму на вживання їжі».
«Якщо ви їсте бутерброд з тим, що містить жир і білок і, можливо, з овочевим салатом, тоді вплив на рівень цукру в крові є не таким істотним. Я не бачу нічого поганого в буханці якісного білого хліба або тіста на заквасці, підданого мінімальній ультраобробці», – зауважив пан Хобсон.
До когорти захисників спірного продукту долучився ще один досвідчений дієтолог – доктор Ідріс Могол. Він, зокрема, зазначив: «Ви повинні пам’ятати, що хліб – це просто енергія. Він розщеплюється до глюкози».
До того ж більшість людей не їдять лише хліб. Звісно, що «повсякденне вживання буханця хліба не принесе користі вашому здоров’ю, бо ж ви споживатимете занадто багато калорій, а це не дуже корисно», сказав доктор Могол. Та якщо, приміром, з’їдати його як частину обіднього сендвіча з салатом, курячою грудкою на грилі, невеликою кількістю знежиреного майонезу і, можливо, солоними огірками та приправами, це абсолютно нормально, вважає дієтолог.
Їсти чи не їсти – ось в чому питання
Білий хліб масового виробництва є ультраобробленою їжею (UPF), а отже, в ньому більше штучних інгредієнтів, ніж натуральних. Деякі експерти зі здорового харчування закликають виключити UPF з раціону.
У білому хлібі чимало хімікатів, барвників, підсолоджувачів та консервантів для подовження терміну придатності. Також білий хліб містить більше цукру та солі, ніж цільнозерновий.
Харчові продукти, в яких є хімікати та інші некорисні добавки, пов’язані з ризиком розвитку різних захворювань, зокрема, серцево-судинних. У дешевому упакованому білому хлібі з м’якою текстурою, який зазвичай продають в супермаркеті, мало клітковини. І його «легко переїсти», визнав пан Хобсон.
Тож кожен має самостійно вирішувати, включати цей продукт до свого раціону чи ні. А якщо вам усе ж таки не обійтися без білого хліба, то варто пам’ятати рекомендації дієтологів стосовно того, як і з чим його їсти без великої шкоди для здоров’я.
Фото: pexels.com