Навіть на початку вересня ще спостерігається значна спека. Тому питання «Як швидко охолодитися?» все ще залишається актуальним. Експерт розповідає про чотири дивовижні, але дієві та підтверджені наукою способи впоратися зі спекою.
Люди не пристосовані до спеки
Професор Майк Тіптон каже, що люди просто не створені для того, щоб виконувати ручну роботу у захисному одязі за значних температур або сидіти у задушливих офісах у костюмах. Саме тому спека створює робоче середовище, до якого люди просто не пристосовані.
Ви, напевно, знайомі з основними порадами: пийте багато води, залишайтеся у тіні та закривайте штори, якщо стає особливо спекотне. Однак є багато інших простих, науково підтверджених методів, які допоможуть швидко охолодитися та впоратися зі спекою.
Щоб швидко охолодитися, спочатку охолодіть руки
Якщо ви відчуваєте жар, і хтось пропонує вам вентилятор, швидше за все, ви спочатку спробуєте охолодити обличчя. Однак, пан Тіптон каже, що це далеко не найшвидший спосіб знизити температуру тіла.
Звичайно, весь цей вітерець на обличчі буде імітувати там рецептори холоду, що дасть дуже потужне відчуття комфорту. Але насправді це не допомагає відводити тепло від тіла, зазначає експерт журналістам Sciencefocus.
Натомість кращою стратегією охолодження є занурення рук у холодну воду на 15-20 хвилин. Руки мають велику площу поверхні до маси – у них тече багато крові під час спеки. Якщо внутрішня температура висока, то тіло посилатиме кров до кінцівок, щоб втрачати тепло.
Занурення рук у холодну воду буде не таким приємним, але воно охолодить набагато швидше, ніж навіть крижана ванна. За словами пана Тіптона, дуже важливо розрізняти речі, які змушують вас почуватися краще, і речі, які насправді допомагають.
Щоб швидше охолодитися, уникайте холодного душу
Звичайно, стрибнути під прохолодний душ може здатися найкращою ідеєю у спекотний літній день. Однак різке занурення всього тіла у холодну воду, як не дивно, є дуже повільним способом охолодження під час спеки.
Пан Тіптон радить помістити одну частину тіла у холодну воду – це добре, але покрийте нею занадто велику поверхню, і ваше тіло фактично зменшить кількість крові, яка досягає вашої шкіри. Секрет охолодження полягає у тому, щоб доставити кров до поверхні шкіри, а потім м’яко відвести тепло.
Словом, краще обрати прохолодний душ, а не крижану ванну. Ідеальна температура залежатиме від вашого тіла та спеки на вулиці. Проте пан Тіптон припускає, що відносно тепла вода є найкращим варіантом.
Професор каже, що для швидкого охолодження потрібна вода, яка забезпечить та підтримує максимальний потік шкіри. Тому потрібно максимально збільшити різницю температур між тілом та водою, не перекриваючи приплив до шкіри.
Щоб швидко охолодитися, вибирайте гарячі напої
Звучить дуже дивно, але це діє. Теплий напій допоможе охолонути швидше, ніж споживання крижаної води. Пан Тіптон каже, що мова йде не про спробу безпосередньо охолодити ваше тіло, а про активацію систем, таких як потовиділення, рух крові до шкіри. Саме завдяки цьому гарячий напій охолодить тіло.
Це не означає, що потрібно пити лише гарячі рідини. Зволоження водою будь-якої температури допомагає охолодити тіло через потовиділення та передачу тепла від активних тканин до шкіри. Просто слід пам’ятати, що ковтання води з холодильника навряд чи швидко знизить вашу внутрішню температуру, зазначає професор Тіптон.
Однак у цій тактиці гарячих напоїв є одне велике застереження. Кофеїн разом з алкоголем може підвищити швидкість метаболізму тіла, змушуючи його виробляти більше тепла. Крім того, кофеїн діє як сечогінний засіб, що призводить до швидшої втрати рідини з організму порівняно з іншими напоями. Тому м’ятний чай може стати найкращим вибором у цьому випадку.
Щоб швидше охолодитися, збільште потовиділення вітерцем
Обдути себе, коли жарко – навряд чи здається порадою, яка дійсно може допомогти. Однак важливо, щоб ви обмахували якомога ширшу частину свого тіла.
Як зазначає пан Тіптон, вентилятор не охолоджує тіло, просто витісняючи тепле повітря, що контактує зі шкірою – він також сприяє випаровуванню поту. Лише обмахуючи обличчя віялом, ви обмежуєтеся посиленням випаровування на дуже маленькій частині тіла.
Професор Тіптон зазначає, що під час сильної спеки єдиний реальний спосіб охолодити тіло – потовиділення. Це пояснюється тим, що випаровування поту насправді не залежить від температури – все залежить від різниці тиску водяної пари між повітрям та шкірою.
Тут допомагає віяло або вентилятор. Якщо це можливо, подумайте про використання неелектричного ручного вентилятора, щоб створювати вітерець або сприяти природному потоку повітря, відкриваючи кілька вікон.
Фото: pixabay.com