Чоловіки, які дерлися кар’єрною драбиною з надією на найвище визнання, проте зупинилися на середині шляху, доволі нещасні. Порівняно з ними, чоловіки, які обіймають посади низького або високого статусу, більш задоволені своїм життям.
Про що дізналися вчені
Дослідники з Лондонської школи менеджменту SP Jain воліли зрозуміти: чи існує зв’язок між професійними досягненнями та задоволеністю життям.
Вони залучили до дослідження 13 500 британців обох статей, яких опитували протягом 20 років. Протягом цього часу учасники оцінювали задоволення своїм життям за шкалою від одного до семи, а їхній професійний статус вимірювався за стандартною шкалою.
Результати показали, що чоловіки, які обіймали посади середнього статусу, були найнещаснішими, розповіло видання Daily Mail.
Команда назвала цю категорію чоловіків «нещасною серединою». До неї належать ті, хто ніколи не обіймав посад не лише високого, але й низького статусу. Так пояснив новостворений термін професор Янніс Джорджелліс, який очолював дослідження.
«Так само люди, які переходять з низького статусу на середній, можуть бути розчаровані тим, що не досягають вершини кар’єрних сходів. Але чоловіки, які завжди займали низькостатусні ролі, не мають такого розчарування», – додав науковець.
За його словами, «чоловіки, котрі застрягли на посередній роботі, є найнещаснішими, а професійна мобільність – ключ до їхнього задоволення життям».
Дослідники порівняли цю закономірність з ефектом срібного медаліста. Люди, які здобули срібні медалі на спортивних змаганнях, найменш щасливі, оскільки порівнюють себе з володарями золотих медалей. А тим часом бронзові медалісти почуваються щасливішими, адже усвідомлюють, що могли взагалі не потрапити до трійки переможців.
Команда також виявила, що задоволеність життям більшості жінок меншою мірою залежить від їхнього кар’єрного статусу. Хоча цього не можна сказати про жінок амбітних, які багато вчилися, аби зайняти в суспільстві високу позицію.
«З різким зростанням рівня освіти жінок, який нині навіть перевищує рівень освіти чоловіків, професійний статус, схоже, відіграватиме значно більшу роль у добробуті всіх працівників», – зауважив професор Джорджелліс.
Фото: pixabay.com