Чому давні єгиптяни носили на голові таємничі конуси?

Науковці губляться у версіях стосовно ритуалів та вірувань, з якими могли бути пов’язані ці дивні конусоподібні головні убори.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Протягом тривалого часу дослідники висловлювали різні припущення стосовно сенсів, що їх приховували чудернацькі воскові капелюшки мешканців Стародавнього Єгипту. Найстарішим відомим похованням, в яких археологи знаходили загадкові головні убори розміром із кавову чашку, – близько 3300 років.

Загадка з берегів Нілу

Чимало творів давньоєгипетського образотворчого мистецтва, що були створені між 1550 і 30 роками до нашої ери, зображували чоловіків та жінок з невеликими конічними прикрасами на голові. Один із прикладів – картина, знайдена всередині гробниці Нахт у Долині Знаті, на якій усі жінки прикрасили себе таким аксесуаром.

І ось що цікаво: люди, які носили ці капелюшки, займалися геть різними видами діяльності. Наприклад, ходили в них на полювання та поминки, грали на музичних інструментах. А жінки нерідко вдягали ці головні убори на пологи, розповіло видання Live Science.

Донедавна археологи бачили капелюхи лише на художніх зображеннях і ніколи не знаходили їх у гробницях. Але у 2019 році міжнародна команда дослідників виявила два поховання на цвинтарях в Амарні, археологічній пам’ятці Стародавнього Єгипту, де свого часу розташовувалася його столиця. Про це вчені розповіли в журналі Antiquity.

У похованнях науковці знайшли скелети з конусами на головах. Команда припустила, що цей аксесуар був чимось більшим, ніж просто предмет гардероба. Аналіз останків показав, що конуси виготовили із бджолиного воску, і що власники дивних головних уборів не були багатими людьми. Швидше за все, йшлося про робітників, які недоїдали.

Однак ці висновки не пояснили призначення капелюхів. Одна з версій полягала в тому, що їх виробляли з ароматизованого воскового бальзаму, який виділяв приємний аромат при таненні (та нейтралізував неприємні запахи). Згідно з другою, конуси допомагали завагітніти: на картинах вони часто фігурували поруч із богинею плодючості Хатхор.

Дослідники припустили, що давньоєгипетські головні убори у формі конуса передусім можуть бути пов’язані з ритуалами, присвяченим чуттєвості, сексуальності та родючості. Однак в дослідженнях цієї теми ще рано ставити крапку.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU