Протягом тривалого часу дослідники висловлювали різні припущення стосовно сенсів, що їх приховували чудернацькі воскові капелюшки мешканців Стародавнього Єгипту. Найстарішим відомим похованням, в яких археологи знаходили загадкові головні убори розміром із кавову чашку, – близько 3300 років.
Загадка з берегів Нілу
Чимало творів давньоєгипетського образотворчого мистецтва, що були створені між 1550 і 30 роками до нашої ери, зображували чоловіків та жінок з невеликими конічними прикрасами на голові. Один із прикладів – картина, знайдена всередині гробниці Нахт у Долині Знаті, на якій усі жінки прикрасили себе таким аксесуаром.
І ось що цікаво: люди, які носили ці капелюшки, займалися геть різними видами діяльності. Наприклад, ходили в них на полювання та поминки, грали на музичних інструментах. А жінки нерідко вдягали ці головні убори на пологи, розповіло видання Live Science.
Донедавна археологи бачили капелюхи лише на художніх зображеннях і ніколи не знаходили їх у гробницях. Але у 2019 році міжнародна команда дослідників виявила два поховання на цвинтарях в Амарні, археологічній пам’ятці Стародавнього Єгипту, де свого часу розташовувалася його столиця. Про це вчені розповіли в журналі Antiquity.
У похованнях науковці знайшли скелети з конусами на головах. Команда припустила, що цей аксесуар був чимось більшим, ніж просто предмет гардероба. Аналіз останків показав, що конуси виготовили із бджолиного воску, і що власники дивних головних уборів не були багатими людьми. Швидше за все, йшлося про робітників, які недоїдали.
Однак ці висновки не пояснили призначення капелюхів. Одна з версій полягала в тому, що їх виробляли з ароматизованого воскового бальзаму, який виділяв приємний аромат при таненні (та нейтралізував неприємні запахи). Згідно з другою, конуси допомагали завагітніти: на картинах вони часто фігурували поруч із богинею плодючості Хатхор.
Дослідники припустили, що давньоєгипетські головні убори у формі конуса передусім можуть бути пов’язані з ритуалами, присвяченим чуттєвості, сексуальності та родючості. Однак в дослідженнях цієї теми ще рано ставити крапку.