Коли ми почуваємося пригніченими, психологи радять нам вимушено усміхнутися. Мовляв, награна усмішка допоможе обдурити себе та покращити собі настрій.
Але чи справді вона дарує відчуття щастя?
Це питання постійно спричиняє суперечки в науковому світі, зазначила Марі Крос, доцентка кафедри біоповедінкового здоров’я в Пенсільванського університету (США). За її словами, дослідження останніх кількох років показали, що принаймні в умовах експерименту штучна усмішка може покращити настрій. Як повідомила дослідниця, метааналіз 2019 року, опублікований у виданні Psychoological Bulletin, показав, що усмішка може не лише посилити щастя, а й створити його.
А якої думки дотримується провідний автор нового масштабного дослідження – Ніколас Коулз, директор наукової лабораторії Стенфордського університету (США) та експерт в галузі емоцій? «Це схоже на різницю між усмішкою при погляді на фотографію цуценя та усмішкою, що виникає, коли дивишся на порожню стіну», – сказав він. Згадуваний метааналіз виявив, «що усмішка може не лише збільшити вашу радість з приводу цуценя, але й змусити вас почуватися щасливим в нейтральному контексті, навіть коли у вас немає реальної причини почуватися щасливим».
За твердженням Ніколаса Коулза, результати того метааналізу не є переконливими, адже вони засновані переважно на старих, сумнівних дослідженнях.
Що показало нове дослідження
Ніколас Коулз зібрав міжнародну команду науковців, котрі дотримувалися різних поглядів стосовно цього питання. До свого нового дослідження під назвою «Співпраця багатьох усмішок» команда залучила понад 3800 добровольців з 19 країн світу.
Під час експерименту вчені пропонували учасникам усміхатися трьома різними способами. Зокрема, такими: 1) дивитися на фотографію людини, що усміхається, та копіювати її вираз; 2) дотримуватися покрокових інструкцій щодо того, як потрібно усміхатися; 3) усміхатися, тримаючи ручку в роті. При цьому всім добровольцям показували позитивні зображення (наприклад, цуценят).
За перших двох способів рівень відчуття щастя в учасників збільшувався незалежно від того, чи дивилися вони на позитивну картинку. Але за використання методу «ручка в роті» результат експерименту був неясним, пише Live Science.
Проте загалом дослідження продемонструвало, що імітація усмішки таки робить людей щасливішими.
Результати цього дослідження опублікував журнал Nature Human Behavior.
Чому так відбувається
Ідея про те, що та чи інша міна може впливати на емоції, відома як гіпотеза зворотного зв’язку з обличчям. Такий сенсомоторний зв’язок стосується не лише посмішки. Наприклад, як показало дослідження Ніколаса Коулза, похмурий погляд може змусити людей злитися. А інші тілесні відчуття, такі як стиснення м’язів, можуть змусити людину почуватися більш напруженою.
Але як саме це відбувається в мозку, неясно. На думку деяких експертів, вираз обличчя, подібний до усмішки, запускає певний нервовий механізм, що пов’язаний із щастям. Він «створює повноцінну тілесну реакцію», і мозок інтерпретує цю реакцію як щастя, вважає пан Коулз. Але ця ідея дуже суперечлива, додав науковець.
Згідно з іншим дослідженням, опублікованим 2022 року виданням Journal of Personality and Social Psychology, зворотний зв’язок з обличчям впливає на те, як ми обробляємо іншу емоційну інформацію. Або змушує людей думати про спогади, пов’язані з певним виразом обличчя та емоціями.
На жаль, експерти до кінця не впевнені, чи відповідають лабораторні результати поведінці людини в реальному світі. Адже в нашому звичайному житті до мозку надходить значно більше вхідних даних, ніж у лабораторних умовах. Якщо обличчя повідомляє мозку, що ми щасливі, а все решта вказує на протилежне, усмішка може не вплинути на наші емоції, зауважила Марі Крос. При цьому вона додала: «Я, звісно, не думаю, що так уже боляче усміхнутися кілька разів протягом дня, щоб подивитися, чи вплине це на ваш настрій».
Фото: pixabay.com