Дослідники з Інституту поведінки тварин Товариства Макса Планка (Німеччина) реєструють тисячі собак, кіз та інших тварин на фермах, а також численних диких тварин, для глобального дослідження, під час якого їхнє переміщення відстежується з космосу. Таким чином учені залучають представників фауни для прогнозування землетрусів, вивержень вулканів та інших природних явищ.
Команда прикріпляє крихітні передавачі на ссавців, птахів та комах. А потім докладні переміщення цих істот відстежують спеціальні супутники, пише The Guardian.
Навіщо це потрібно?
За словами дослідників, мета полягає не лише в тому, щоб вивчити реакцію тварин на природні явища, що насуваються, але й у тому, щоб отримати нові відомості про міграцію тварин, поширення серед них хвороб та вплив на них кліматичної кризи. Наступного року мережа супутників, які спостерігатимуть за тваринами, розшириться.
«Ми сподіваємося запустити флот із приблизно шести супутників та створити глобальну мережу спостережень, яка не лише надасть докладну інформацію про переміщення диких тварин та їхнє здоров’я по всій планеті, а й покаже, як істоти реагують на природні явища, такі як землетруси», – пояснив керівник проєкту Мартін Вікельскі, засновник Міжнародного співробітництва з дослідження тварин з використанням космосу (Icarus). У роботі цієї наукової спільноти беруть участь вчені з усього світу.
Діяльність Icarus стала можливою завдяки революції в технології маркування. Крихітні цифрові передавачі на невеликих літієвих батареях та мініатюрні пристрої GPS уможливили створення величезної кількості міток, що важать лише кілька грамів.
Що показали перші експерименти?
Початкові експерименти стосовно пророцьких здібностей тварин уже відбулися на Сицилії – на схилах вулкана Етна, повідомив пан Вікельскі. За його словами, команда виявила, що поведінка кіз доволі точно вказує на незабарні великі вулканічні виверження.
Датчики зафіксували, як тварини нервувалися перед виверженням та відмовлялися переходити на вищі пасовища, які вони зазвичай відвідували із задоволенням. «Вони заздалегідь знають, що буде. Невідомо, як вони це роблять», – розповів керівник дослідження.
Науковці також спостерігали за собаками, вівцями та іншими сільськогосподарськими тваринами в горах Абруццо за межами Риму. Як засвідчила команда, кози передбачили сім із восьми великих землетрусів у регіоні за останні 12 років.
Як це пояснити?
За словами вчених, тварини можуть реагувати на іони, що їх виділяють гірські породи під час підготовки до вивержень.
«Під час підготовки до землетрусу тектонічні плити ковзають одна по одній під величезним тиском, через що іони з гірських порід викидаються в повітря. Тварини можуть на це реагувати», – зазначив пан Вікельскі.
Розуміння того, як представники фауни реагують на геологічні зміни, – це лише одна зі сфер інтересу цієї програми. У рамках дослідження науковці також можуть спостерігати з космосу за здоров’ям диких тварин.
Наприклад, до вух диких кабанів учені причепили електронні бирки, оснащені крихітними 30-грамовими акселерометрами. За змінами поведінки цих тварин команда зрозуміла, що в них розвивається африканська чума свиней. Цей дуже заразний вірус стрімко поширюється серед диких кабанів та домашніх свиней. Тож розуміння того, що в дикій природі відбувається спалах захворювання, є важливим для стримування його поширення на фермерських тварин.
Технологія також допоможе вченим виявити механізми, що керують міграціями. Дослідники встановили датчики на таких маленьких комахах, як бражники «мертва голова». Тож невдовзі науковці зможуть розкрити таємниці, які лежать в основі щорічних міграцій цих комах між Європою та Африкою.
«Аналогічним чином ми зможемо вивчати, як популяції тварин реагують на зміни в довкіллі, спричинені глобальним потеплінням», – зауважив Мартін Вікельскі.
До речі, історії про тварин, які дивно поводяться перед землетрусами чи виверженнями, не нові. Грецький історик Фукідід стверджував, що щури, собаки, змії та ласки залишили місто Геліку саме перед землетрусом, що стався у 373 році до нашої ери. А землетрус у міському повіті Хайчен (Китай) стався 1975 року після того, як змії та щури масово покинули свої нори.
Фото: pixabay.com