Домашні кішки живуть поруч із людьми вже близько 10 000 років. Ми любимо наших пухнастих вихованців, часто вважаючи їх друзями, членами сім’ї або навіть «дітьми».
Нам здається, що це почуття взаємне. Адже кішки демонструють нам свою прихильність, охоче перебувають в нашій компанії та залучають нас до гри. Попри це кішок вважають відчуженими та невловними. Чи справді вони наші друзі й чи можуть вони заводити дружбу «на стороні», приміром, коли нас немає поруч?
Складні взаємини
Передусім уявімо собі, який вигляд має дружба між кішками? Поведінка, що вказує на приязність між цими тваринами, передбачає взаємне вилизування шерсті, торкання головами, проведення часу разом та спільні ігри. Навпаки, така поведінка, як напад, бійка або переслідування, свідчить про розбіжності та відсутність приязності.
У поведінковому репертуарі кішок дуже мало сигналів «розрядки конфлікту». Під час гострої суперечки вони найчастіше тікають, уникають неприятеля, але помиритися не прагнуть. Така дисгармонія є для котів стресовою.
Люди нерідко ставлять собі питання, як максимально збільшити шанси на встановлення позитивних відносин між кішкою та іншими тваринами. Однак рецепт успішної котячої дружби доволі складний. Дослідження поведінки бездомних кішок показали, що близькі відносини з більшою ймовірністю формуються і тривають довго, якщо йдеться про самок, які зростали разом та які живуть неподалік одна від одної.
Кішки, що живуть виключно у приміщенні, теж можуть формувати міцні дружні стосунки з іншими кішками в будинку. Подібно до тих тваринок, в яких немає господаря, кішки, яких познайомили в молодому віці, які є родичами і які тривалий час жили разом, з більшою ймовірністю стануть близькими друзями.
До речі, серед «позбавлених статі» кішок пари кастрованих самців демонструють тісніші зв’язки, ніж пари самець-самка. А стерилізовані самки найменш схильні бути подругами.
А що стосовно дружби на свіжому повітрі?
Науці мало відомо про соціальне життя домашніх кішок, яким дозволено гуляти на вулиці. Але для більшості кішок типовою поведінкою є конкуренція за територію.
Хоча деякі дослідження показали, що взаємодія між кішками-безхатьками зазвичай спокійна, нерідко ці стосунки супроводжуються бійками. Особливо якщо поблизу є джерело їжі або якщо тварини заходять на чужу територію.
Ще більше ускладнює ситуацію той факт, що дві кішки, яким дозволяють виходити на двір, з більшою ймовірністю будуть битися між собою в будинку. Це відбувається через незнайомі запахи, які пухнасті друзі приносять з вулиці.
Хоча дослідники найчастіше вивчали дружбу кішок між собою, відомо, що ці тваринки можуть мати позитивні стосунки з іншими видами. Наприклад, хоча кішок та собак зазвичай вважають смертельними ворогами, вони часто живуть в гармонії, сплять і грають разом. Однак для такої гармонії важливе знайомство тварин у ранньому віці, розповіло видання Science Alert.
Цікаво, що домашні кішки поводяться із собаками дружніше, ніж бездомні. Ймовірно, це пов’язано з тим, що вуличні кішки зазнають агресії бездомних псів.
Хто найближчий друг вашої кішки?
Отже, чи має ваша кішка друга? Як уже зазначалося, відповідь на питання про котячу дружбу складна.
Якщо ви плануєте познайомити свою кішку з новим компаньйоном, ось кілька порад, яких варто дотримуватись. Передусім знайомство кішок має бути повільним та контрольованим, у такому разі ймовірність позитивної першої зустрічі зросте.
У вашому будинку має бути достатньо безпечних місць, іграшок, годівниць-головоломок, кігтеточок, а також окремих зон для їжі та туалету. Це захистить тварин від можливих конфліктів.
Зрештою, хоча кішки й дружать з іншими тваринами, це не має вирішального значення для їхнього здоров’я та щастя. І нехай це потішить ваше его, але найближчі дружні стосунки ваша кішка встановлює саме з вами.
Вона насолоджується вашою увагою та радо перебуває поруч із вами. Навіть попри те, що вона всіляко намагається підтримувати репутацію відчуженої та невловної тварини.
Фото: pixabay.com