Команда американських зоопсихологів виявила, що 4 з 10 домашніх кішок грають в апорт.
Апорт – це гра, що нерозривно пов’язана із собаками. Але нові дослідження показало, що кішки теж полюбляють цю гру. Й таких навіть більше, ніж думали вчені.
Згідно з дослідженням команди Університету Пердью (Індіана, США), більш як 40 відсотків кішок бодай іноді повертають іграшку, кинуту господарем. Науковців така статистика дещо приголомшила. «Ми знаємо причини, через які собаки грають в апорт, але не зрозуміло, чому це роблять кішки», – зазначили автори дослідження.
«Під час одомашнення собак люди відбирали їх за деякими конкретними видами поведінки, такими як апортування, що, ймовірно, більшою мірою пояснює, чому поведінка «принесення» значно більше поширена в собак», – розповів провідний автор дослідження Мікель Дельгадо, фахівець з поведінки тварин. Науковець здивований, чому так багато кішок приносять іграшки, «адже цих тварин не відбирали спеціально для допомоги людям у таких завданнях, як полювання чи випасання худоби».
Про що дізналися вчені?
Дослідження 2023 року, презентоване в журналі Scientific Reports, показало: кішки, які грають в апорт, зазвичай роблять це на власних умовах. Причому майже 95 відсотків кішок ініціюють гру в апорт без якогось попереднього навчання.
У ході нового дослідження зоопсихологи опитали понад 8000 власників кішок та виявили, що 40,9 відсотка тварин грають в апорт «іноді», «зазвичай» або «завжди». Чимало кішок займається й іншими видами діяльності, пов’язаними з носінням, навіть якщо вони не «апортують». Зокрема, близько 58 відсотків кішок носять іграшки із собою, а 39 відсотків приносять їх своїм господарям, щоб розпочати гру.
Університетська команда також з’ясувала, що найчастіше грали в апорт сіамські, бірманські та тонкінські кішки. Вчені назвали фактори, що підвищували ймовірність захоплення кішки цією грою. Це – приналежність до самців, проживання виключно у приміщенні та відсутність проблем зі здоров’ям. Цікаво, що проживання в одному помешканні із собаками робило кішок менш схильними до апортування. Це могло бути результатом того, що собаки виявляли хижу поведінку стосовно кішок або їхніх іграшок, припустили дослідники.
Паралельно команда вивчила поведінку «принеси» в собак, повідомило видання Live Science. Вони, як і очікувалося, продемонстрували більшу схильність до гри в апорт. Опитування більш як 73 000 власників собак показало, що майже 78 відсотків тварин грали в «принеси» принаймні іноді. Причому ретривери, пойнтери, пуделі та спанієлі найчастіше захоплювалися грою. До речі, ретривери були спеціально виведені для принесення дичини на полюванні.
Дослідники дійшли висновку: як і собаки, кішки теж можуть грати в апорт просто заради розваги.
«В обох видів принесення предметів пов’язане з показниками активності та енергії, тому, мабуть, це форма гри», – сказав пан Дельгадо у своїй заяві. Його команда також припустила, що принесення предметів допомагає кішкам практикувати мисливську поведінку, наприклад, нападіння та укус. Хоча залишається незрозумілим, якою мірою на цю поведінку вплинуло одомашнення.
«Ми сподіваємося, що дослідження приверне більше уваги до поведінки кішок, які часто зображуються як незалежні або відчужені. Насправді вони можуть бути дуже соціальними, і це гарний приклад їхньої взаємодії з людьми», – наголосив учений.
Результати роботи опублікував журнал PLOS ONE.
Фото: pexels.com