Чи змінює котяча м’ята свідомість кішок: експерти

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Такі рослини, як котяча м’ята, котячий чебрець і срібна лоза є потужними стимуляторами нюху, що можуть впливати на розум і настрій кішок.

Чи є ці рослини безпечним подарунком для наших пухнастих улюбленців? Досвідчені науковиці Міа Кобб з Мельбурнського університету та Енн Квейн із Сіднейського університету дослідили це питання. І ось про що розповіли.

Аромати котячого шаленства 

Подекуди люди, стурбовані байдужим або сумним настроєм своїх кішок, пропонують їм свіжу або сушену котячу м’яту (Npeta cataria), срібну лозу (Actinidia polygama), котячий чебрець (Teucrium marum), валеріану (Valeriana officinalis), жимолость татарську (Lonicera tatarica) тощо. Останні дві рослини часто стають альтернативами, якщо тварина не реагує на котячу м’яту.

Іграшки, наповнені листям або екстрактами цих рослин, можуть спровокувати ейфорійну поведінку в домашніх кішок (а також у великих кішок, таких як леопарди та ягуари). Проте не всі представники сімейства котячих реагують на ці запахи. Попри те, що такій реакції приписують генетичне підґрунтя.

kishka z igrashkamy - Природа - 50Plus

Чи безпечні такі ласощі для котиків?

Деякі рослини виділяють хімічні сполуки, щоб відлякувати комах чи хижаків, які інакше могли б їх знищити. До таких сполук належить непеталактон – інгредієнт, що його містять котяча м’ята та срібна лоза, повідомило видання Science Alert.

Відомо, що непеталактон відповідає за збільшене вироблення гормонів доброго самопочуття у кішок. Він також може діяти як природний репелент від комарів. При цьому він не є ефективним засобом боротьби з блохами та кліщами.

Можливо, саме тому нюхання котячої м’яти, срібної лози та деяких інших рослин змушує кішок перевертатися на спину і тертися об рослини підборіддям, щоками та тілом. З-поміж інших поведінкових проявів – облизування, слинотеча, похитування головою при носінні в роті рослинного матеріалу, штовхання його задніми лапами та «хвилясті» рухи шкіри на спині (коли м’язи скорочуються і розслабляються).

kumedna kishka - Природа - 50Plus

Як правило, ці реакції тривають недовго. Зазвичай, за той час, як кішка розслабляється та відновлює нормальну поведінку, минає від кількох секунд до кількох хвилин.

Отже, замість того, щоб стати залежними від цих речовин, кішки з більшою ймовірністю втратять до них чутливість. А рослини згодом матимуть на тварин менший вплив.

Зі свідомістю пухнастих улюбленців усе гаразд!

Попри заяви продавців товарів для тварин про те, що такі рослини активують опіоїдну систему мозку кішки, забезпечуючи їй «природний кайф», немає жодних доказів того, що ці речовини дійсно змінюють її свідомість так само, як алкоголь чи наркотики змінюють свідомість людей.

Насправді позиціювання рослинних ласощів для кішок як «котячого креку», «мяухуани» або «котячих цигарок», швидше за все, утримає власників домашніх           тваринок від такого роду нюхової стимуляції.

Та слід заспокоїти господарів кішок: дані досліджень свідчать про те, що з нашими улюбленцями не відбувається нічого поганого, коли їм дають такого роду ласощі. Вони не спричиняють психозу і не призводять до розвитку залежності або абстинентного синдрому. Тож нам не слід турбуватися про те, що кішки керують складною технікою або приймають важливі рішення під впливом речовин, що змінюють свідомість.

kishka lezhyt - Природа - 50Plus

Отже, не слід боятися «наркотичної» залежності вашого улюбленця від рослин на кшталт котячої м’яти. Вони можуть хіба що зменшити страх, занепокоєння та стрес у тваринки. Ці речовини також можуть бути корисними, наприклад, у помешканнях, де живуть одразу декілька кішок, або при переїзді тварин на далекі відстані.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU