Його називають генієм епохи, що розділила авторитарне невігластво та сучасний Західний Світ. Живопис, скульптура, архітектура, винахідництво, анатомія, музика і письменство були близькі цьому найвідомішому представнику мистецтва епохи Відродження, людині, що зробила величезний крок в майбутнє.
Біографія та цікаві факти про Леонардо да Вінчі
Майбутній геній народився 15 квітня 1452 року біля Флоренції у маленькому містечку да Вінчі. Його батько, багатий нотаріус П’єро, не міг одружитися з матір’ю хлопчика, яка була звичайною селянкою. Коли малюку було три роки, батько вирішив всиновити його і забрати у свою сім’ю, бо законна дружина не могла народжувати дітей.
Через деякий час молодий Леонардо починає навчатися різних ремесел у майстерні Андреа Верроккьо, куди його віддав батько. Там хлопчина навчився малювати, ліпити скульптури, вичиняти шкіру, обробляти метали, пізнав багато різних наук. Майстер помітив, наскільки талановитим є Леонардо, і після завершення курсу навчання залишив працювати його у себе.
А 1482 року хлопця відправили у Мілан на службу до герцога Лодовіко Сфорца, якому потрібно було зробити оборонні споруди та пристрої для розваг на своєму дворі. Леонардо блискуче впорався з поставленими задачами, чим заслужив неабияку прихильність герцога. Загалом на службі там хлопець пробув 17 років свого життя. Саме тут, в період молодості, Леонардо створив багато картин та скульптур, виконав масу анатомічних нарисів. У його планах було сконструювати машини, які б могли їздити по землі, плавати під водою та літати в небі.
Будинок, в якому жив Леонардо в дитинстві
Згодом він повертається до Флоренції, де служить 7 років при дворі Чезаре Борджіа, якого цікавило створення військових машин для ведення переможних воєн.
Наступні роки свого життя Леонардо жив у Мілані. На той момент він вже є автором всесвітньо відомої «Джоконди». Міланський період триває 6 років, після чого митець переїздить до Риму. Весь цей час він продовжує писати картини, працювати над науковими трактатами, розробляти різні прилади.
За три роки до своєї смерті Леонардо да Вінчі переїжджає до Франції у супроводі свого талановитого учня Франческо Мельці.
Помер великий флорентієць 2 травня 1519 року, у віці 67 років. Дослідники висувають версію, що причиною смерті став інсульт, оскільки останні роки свого життя да Вінчі був паралізованим наполовину. Він не міг самостійно пересуватися і повністю обслуховувати себе, і допомагав йому у всьому учень Франческо.
За заповітом Леонардо був похований в храмі Сен-Флорантен. На жаль, під час гугенотських війн його могила була зруйнована, і тепер, через 500 років, науковці намагаються ідентифікувати його прах.
Смерть Леонардо да Вінчі. Жозеф-Теодор Рішом після Жана-Огюста-Домініка Енгра, (бл. 1825)
Кожен твір генія серйозно вивчається спеціалістами різних напрямків. Багато хто з них вважає, що у свої роботи Леонардо «вмонтовував» своєрідний графічний код. Загадка про усмішку Джоконди не дає спокою дослідникам вже багато сотень літ. На сьогоднішній день відцифровано вже 570 сторінок з його щоденника. Про Леонардо пишуть книги, знімають фільми, його таємниці намагаються пізнати, а цитати генія актуальні і в наші дні.
Короткі цікаві факти із життя да Вінчі
- у нього не було прізвища – да Вінчі називалося містечко, у якому він народився;
- Леонардо фактично не мав освіти – латинь він вчив самостійно, а математикою став займатися лише після 30 років;
- він написав дуже мало картин – незважаючи на славу художника, на сьогоднішні день можна говорити лише про 17 полотен, які точно належать його пензлю;
- свою першу картину да Вінчі намалював у 15 років;
- його анатомічні малюнки й досі мають велику наукову цінність;
- за життя да Вінчі мав дуже багато записних книжок, власником одного з таких блокнотів є Білл Гейтс;
- митець був амбідекстром, тобто однаково вправно володів і лівою, і правою руками;
- всі записи в щоденнику автор робив у дзеркальному відображенні, справа наліво.
Леонардо да Вінчі: картини, які живуть віками
Практикувати як художник да Вінчі став у 20-річному віці. Ввійшовши у Флоренції до братства митців, вже в 1476 році він стає власником студії. У той час живопису юнак приділяв недостатньо уваги, і частина його творів, на жаль, була втрачена. Проте ті, що дійшли до наших часів, сприймаються сучасниками, як ікони жанру. Досить багато містифікацій витає над його творчістю, адже вважається, що картини да Вінчі мають графічний код, над розгадками якого б’ється вже не одне покоління мистецтвознавців.
Про силу творчості талановитого флорентійця можна дізнатися з книги «Воскреслі боги. Леонардо да Вінчі» під авторством Дмитра Мережковського, яка була надрукована в релігійному журналі в 1900 році. Найбільш відомими картинами з його спадщини є наступні:
- Зображення Богоматері. Унікальність автора полягає у відмові використання канонів зображення Марії. Його «Мадонна Бенуа» та «Мадонна Літта» – своєрідна пісня щасливого материнства. Картини мають дуже багато цікавих елементів, з яких можна дізнатися про побут жінки тих часів.
- «Панянка з горностаєм» – надзвичайно гарний портрет жінки. Він створений при дворі герцога Мілана, а на картині зображена Чечілія Галерані – улюблениця правителя. Дослідники вказують на досить складну символіку полотна, припускаючи, що між жінкою і художником могла бути взаємна симпатія.
- «Таємна вечеря» – картина у вигляді фрески, яка була намальована на стіні одного з монастирів в Мілані. Автор зобразив сюжет з Євангелія, де під час вечері з апостолами один з них сказав Христу, що зрадить його. Ця картина пережила дуже багато реставрацій.
- «Поклоніння волхвів» – це один з незавершених творів художника. Її створення почалося в 1481 році за проханням мешканців монастиря в Скопето. Закінчити Леонардо її не зміг, бо саме тоді він переїхав до Мілану.
- «Мона Ліза» – найбільш знаменитий витвір світового мистецтва, відомий також під назвою «Джоконда». Усмішку цієї жінки називають найбільшою загадкою епохи Ренесансу. Не менша увага приділяється особі, зображеній на полотні. З цього приводу висувалося дуже багато версій, одна з яких навіть була про автопортрет да Вінчі. Проте остаточна точка була поставлена дослідниками у 2005 році, згідно якій на портреті ми бачимо зображення дружини флорентійського торговця Лізи Джокондо. Зараз цей та інші портрети автора знаходяться в Луврі за куленепробивним склом.
Інші, не менш відомі картини да Вінчі, відносяться до різного періоду його творчості. Наприклад, «Благовіщення» написана на початку його творчості, з пізнього періоду відоме полотно «Іоанн Хреститель». А картина «Спаситель світу» довгий час вважалася втраченою.
Людина да Вінчі: тема пропорцій
Дійшли до наших часів і оригінальні малюнки да Вінчі, створені олівцем від руки. Найбільш відомий, який добре знає кожен з нас – «Вітрувіанська людина» – ілюстрація до книги, присвяченої працям Вітрувія. На ній зображена фігурка людини, розміщена в колі та квадраті.
Це найбільш досконала та ідеальна наукова праця про математичні пропорції анатомії тіла. Так званий золотий переріз да Вінчі побудований на співвідношенні цілого та його частин, де все має перебувати в однакових пропорціях.
Разом з тим цей витвір можна вважати і зразком художнього мистецтва. Часто він використовується як універсальний символ анатомічної симетрії людини та всього Всесвіту.
Винаходи Леонардо да Вінчі
Художня творчість – не єдине, чим прославився навіки Леонардо да Вінчі. Вченим він відомий як геніальний для своїх часів інженер, дослідник та винахідник. Наукова його спадщина є надзвичайно різнобічною, про що свідчать наступні факти:
- він зміг створити проєкт металургійної печі та прокатного стану;
- розробки підводного човна, кулемета, парашута, вертольоту, велосипеду;
- літальна машина – принцип її дії базувався на принципах польотів птахів;
- да Вінчі дав наукове роз’яснення, чому світить Місяць, а небо має блакитний колір.
Його креслення телескопу з двома лінзами викликають подив сучасників з приводу надзвичайної точності. Затребуваний він був і як військовий інженер. Його винаходи у вигляді легких перекладних мостів, колісного замка для пістолетів, катапульти використовувалися уже й в ті часи. Перший у світі танк теж придумав да Вінчі.
Працював він і у сфері містобудівництва та меліорації. Завдячуючи йому, був побудований канал Св. Христофора. А забудова Лондона здійснювалася за його проєктом, який за два століття до того відкинув герцог Моро.
Леонардо придумав водолазний костюм, ще у 16 столітті він створив механічного лева – за замовленням Папи Римського, щоб зробити подарунок французькому королю.
Такі досягнення визначного флорентійця не пройшли намарно для його спадкоємців: на його честь було названо інноваційний хірургічний комплекс – апарат, розроблений спеціалістами NASA. Робот «da Vinci» випускається зараз серійно і застосовується в медичних центрах по всьому світу.
Скульптури Леонардо да Вінчі
Разом з малюванням та наукою цікавився Леонардо і ліпкою. Навчився він цього ремесла, як і всього іншого, у свого першого вчителя ще фактично у дитинстві. Незважаючи на те, що у молодості він створив багато статуй для парку герцога Лодовіко Сфорца, жодна з них не дійшла до наших часів. Єдиним спадком, де можна говорити з впевненістю про авторство да Вінчі, є воскова фігура коня. На ньому верхи була фігурка воїна епохи Відродження.
У висоту і в довжину вона мала біля 30,5 см і була створена як подарунок другу Леонардо Шарлю д’Амбуазу. Судячи з розміру та зображення положення тварини, вона мала би стати частиною іншої скульптури. Проте Леонардо не зміг дожити до тих часів, коли цю фігуру змогли вилити в металі, а після смерті скульптора вона кудись дивним чином зникла. Врешті-решт оригінал знайшли, і статуетка стала доступною для громадськості лише у ХІХ столітті.
Леонардо був гідним сином своєї епохи. Так, він набагато випередив її у своєму розвитку, але його ідеї та розробки стали провісниками бурхливого розвитку людства. І це – найважливіше свідчення його геніальності.
Фото: uk.wikipedia.org