Денна дрімота мозку на користь

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Після 35 років мозок людини зменшується на 0,2-0,5% на рік, а після 60 років – ще більше. Це може сприяти більш швидкому старінню, провалам пам’яті та навіть когнітивним порушенням та деменції. Проте вчені вважають, що денний сон може допомогти людям похилого віку зберігати розумову гостроту, зменшуючи скорочення мозку.

Дослідження показує, що люди, які зазвичай дрімають протягом дня, мають більший м об’єм, а їхній мозок з часом може зменшуватися повільніше. За оцінками, його старіння у людей, що сплять вдень, в середньому уповільнюється на 2,6-6,5 років у порівнянні із тими, хто не має звички дрімати.

Як відбувалося дослідження?

Дослідники отримали результати вимірювання розміру мозку більш ніж 35 тисяч людей. При цьому вчені враховували не лише свідчення самих людей, що вони дрімають вдень.

Насправді це запитання може ввести в оману. Деякі люди можуть дрімати вдень через стан здоров’я: наприклад, високий кров’яний тиск або серцево-судинні захворювання сприяють більшій сонливості, але погано впливають на швидкість скорочення мозку.

Дрімота

Тож дослідники замість опитування надали перевагу дослідженню генетичної схильності людей до регулярного сну протягом усього життя. Цей чинник більш чітко показує, чи дрімота сама по собі впливає на мозок.

Дослідники врахували досвід науковців, чия робота опублікована у журналі Sleep Health. Ті використовували результати волонтерів Біобанку Великобританії, що дізнавалися, як часто люди віком від 40 до 69 років дрімають протягом дня.

Усі відповіді (зазвичай, іноді, рідко або ніколи) були перевірені за допомогою трекерів сну. Оскільки у цих людей також проаналізували їхні гени, то можна було визначити окремо генетичний профіль тих, хто дрімає вдень або не робить цього взагалі.

Не слід недооцінювати денний сон

Саме ці попередні висновки дозволили поточному дослідженню ідентифікувати тих, хто регулярно дрімає, на основі 92 генетичних відмінностей, які вони мають. Таким чином дослідники мали змогу побачити, як відрізняється розмір мозку тих, хто спить або не спить вдень.

Результати свідчать, що ефект сну може бути у збільшенні мозку в середньому на 15,8 куб. см. Дослідники не порівнювали безпосередньо людей, генетично схильних до регулярного сну, з тими, хто ніколи не дрімає. Але результати загалом показують, що чим більша генетична ймовірність дрімати, тим більший розмір мозку.

Денний сонТакож згідно із дослідженням, мозок у людини, яка зазвичай спить вдень, може бути на 2,6-6,5 років молодший. Цей результат був помічений навіть після врахування чинників, що можуть вплинути на частоту дрімоти та на розмір мозку. Наприклад, якби у людини було апное уві сні.

Загалом нове дослідження не виявило помітних покращень розумової швидкості людей, які регулярно дрімають вдень. Проте вони мають більший об’єм мозку, бо дрімота дозволяє надолужити життєво важливий сон, який з віком погіршується. Це добра новина, адже, як відомо, сон надзвичайно важливий для захисту мозку від наслідків старіння.

Авторка дослідження Вікторія Гарфілд стверджує, що отримані результати показують, що для людей похилого віку коротка дрімота вдень дуже важлива, бо дозволяє зберегти здоров’я мозку. Вона сподівається, що це дослідження зменшить недооцінювання користі денного сну.

15 хвилин дрімоти після обіду дуже корисні

Із дослідження незрозуміло, як довго або як часто люди повинні дрімати, щоб мати переваги у наслідку дрімоти. Але провідна авторка дослідження Валентина Паз стверджує, що за попередніми висновками короткий сон тривалістю 5-15 хвилин корисний для когнітивної діяльності.

Переваги виникають відразу після цього. Пані Паз зазначає виданню Daily Mail, що період після обіду – найбільш сприятливий час для сну, щоб подолати тимчасове зниження пильності та працездатності, які спостерігаються в цей період.

ТОП-6 порад, як легше заснути та краще спати

Мільйони людей страждають від безсоння. Воно може бути викликане стресом, тривогою, алкоголем, кофеїном або нікотином, позмінною роботою та часовим поясом. Тривале недосипання небезпечне для здоров’я, тому із безсонням слід боротися. Ось декілька порад, що дозволять покращити гігієну сну.

  • Дотримуйтесь регулярних годин сну. Намагайтесь лягати спати, коли відчуваєте втому, і вставати щодня в один і той же час
  • Створіть простір для відпочинку. Темне, тихе та прохолодне середовище зазвичай полегшує засинання та збереження сну
  • Фізичні вправи корисні для здоров’я та розуму. Вони також допомагають краще спати, проте не слід виконувати інтенсивні вправи перед сном
  • Якщо ви не можете заснути, підведіться і займіться чимось, що розслаблює, потім поверніться до ліжка, коли відчуєте легке тяжіння до сну
  • Якщо ви бачите, що ваші турботи не дають спати вночі, спробуйте записати їх перед сном
  • Відмовтеся від алкоголю та кофеїну перед сном. Вони можуть перешкодити заснути та мати глибокий сон.
FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU