Дерев’яна споруда з кам’яної доби: неймовірна знахідка у Замбії

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Археологи виявили, можливо, найдавніший зразок столярної справи, який був створений майже півмільйона років тому. Це яскраве свідчення того, що стародавні люди кам’яної доби почали будувати дерев’яні конструкції зі стовбурів дерев раніше, ніж вважалося можливим.

Зразок столярної справи з кам’яної доби

Дослідники знайшли дві зчеплені колоди, з’єднані за допомогою навмисно вирізаної виїмки, а також колекцію дерев’яних інструментів на водоспаді Каламбо в Замбії. Верхня колода була обтесана, і на обох колодах були знайдені сліди знарядь праці.

Експерти вважають, що перші теслі використовували колоди для створення підвищеної платформи або доріжки, щоб залишатися сухими у періодично вологій заплаві. Також можливо, що деревина використовувалася для створення ранньої основи для примітивних домівок.

Зразок столярної справи з кам’яної доби

Як зазначають археологи, дерев’яна конструкція, датована періодом приблизно 476 000 років тому, може бути найдавнішим зразком використання деревини у будівництві. Дерев’яні артефакти ранньої кам’яної доби зберігаються рідко, оскільки вони потребують виняткових умов, щоб не згнити. Проте у цьому випадку їх зберіг високий рівень води.

Знахідка, що змінює уявлення про людей кам’яної доби

Професор Ліверпульського університету Ларрі Бархем, який очолював дослідницьку роботу, зазначає виданню Daily Mail, що ця знахідка змінює уявлення про наших ранніх пращурів. За його словами, слід забути про ярлик «кам’яна доба» та подивитися, що робили ці люди, адже вони зробили щось нове та важливе з дерева.

Професор Бархем зазначає, що наші давні пращури використовували свій інтелект, уяву та навички, щоб створити те, чого вони ніколи раніше не бачили, те, чого раніше не існувало. За словами науковця, вони змінили своє оточення, щоб полегшити життя, навіть якщо це було лише створення платформи, щоб сидіти біля річки та займатися повсякденними справами. Пан Бархем вважає, що ті люди були більше схожі на нас, ніж ми досі вважали.

Дерев’яна знахідка кам’яної доби

Раніше більшість доказів того, що люди використовували деревину, обмежувалися виготовленням списів та палиць для копання або як палива для вогню. Припущення, що її використовували для будівництва платформ або фундаментів житлових споруд, ставить під сумнів поширену думку, що люди кам’яної доби були кочівниками.

Вік знахідок визначили експерти з Аберистуїтського університету (Уельс) за допомогою нових методів люмінесцентного датування, які показують, коли останній раз мінерали у піску навколо знахідок востаннє потрапляли під вплив сонячного світла. Професор Джефф Даллер з Аберистуїтського університету каже, що ці нові методи датування мають далекосяжні наслідки – вони дозволяють нам датувати набагато глибше в минуле, збирати воєдино ділянки, які дають нам змогу зазирнути в еволюцію людини».

Трохи про історію кам’яної доби

Кам’яна доба – період передісторії людства, який вирізняється оригінальним розвитком кам’яних знарядь праці та охоплює понад 95% технологічної доісторії людини. Вона починається з найдавнішого відомого використання кам’яних знарядь гомінідами – давніми пращурами людини приблизно 3,3 млн років тому.

Приблизно між 400 000 та 200 000 роками тому темпи інновацій у технологіях обробки каменю почали дещо прискорюватися, і цей період відомий як середній кам’яний вік. До початку цього часу ручні сокири виготовлялися з витонченою майстерністю.

Знаряддя кам’яної доби

Згодом вони поступилися місцем меншим і різноманітнішим наборам інструментів, з акцентом на відщепи, а не на більші за розміром серцевини. Ці знаряддя праці сформувалися щонайменше 285 000 років тому в деяких частинах Африки і 250 000-200 000 років тому в Європі та деяких частинах Західної Азії. Ці набори інструментів існували щонайменше 50 000-28 000 років тому.

Протягом пізньої кам’яної доби темп інновацій зріс, а рівень майстерності підвищився. Групи Homo sapiens експериментували з різноманітною сировиною, в тому числі з кісткою, слоновою кісткою, рогом та каменем. Цей період між 50 000 та 39 000 років тому також пов’язаний з появою сучасної людини в Африці.

Різні групи прагнули до власної культурної ідентичності та переймали власні способи виготовлення речей. Пізніше люди кам’яного віку та їхні технології поширилися за межі Африки протягом наступних кількох тисяч років.

Фото: dailymail.co.uk

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU