Деякі вовки наслідують бджіл – п’ють квітковий нектар

Науковці виявили, що деякі вовки Ефіопії імітують бджолину поведінку: смокчуть нектар квітів, занурюючи морди в пилок. Чому вони це роблять?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

В Ефіопії представник одного з місцевих видів вовків (Canis simensis) на дослідницькому відео захоплено облизував квіти. Науковці припустили, що ці хижаки, яких називають ефіопськими вовками або червоними шакалами, можуть відігравати роль гігантських наземних бджіл.

Камера зафіксувала, як вовки натхненно ласують солодким та липким нектаром рослини Kniphofia foliosa (яку називають розпеченою кочергою), а їхні білі мордочки забарвлюються пилком у жовтий колір.

Екологиня Оксфордського університету Сандра Лай та її команда запідозрили, що ці суворі м’ясоїди можуть переносити пилок з однієї рослини на іншу. Це робить ефіопського вовка першим відомим прикладом великого запилювача.

«Ми помітили, що вовки шукають нектар на квітках K. foliosa, які залишають на їхніх мордах відносно велику кількість пилку; тож можна припустити, що вони можуть сприяти запиленню», – написали вчені у звітній статті, зазначивши, що для підтвердження цього припущення необхідні додаткові дослідження.

вовк лиже нектар

Якщо висновок науковців правильний, то вовки, які перебувають під загрозою зникнення, приєднаються до виняткової, але чарівної групи нелетючих ссавців, що запилюють рослини. Біологи називають цю їхню особливість терофілією. Вона поширюється на деяких гризунів, приматів, землерийок та медових опосумів.

Про що ще повідомили дослідники?

За роки польових робіт Сандра Лай та її колеги помічали періодичну схильність вовків до цукру. Під час свого нинішнього чотириденного дослідження вони відстежували шість різних вовків із різних зграй. Команда побачила, що один вовк відвідує близько 30 квіток за один набіг.

«Я вперше дізнався про нектар розпеченої кочерги, коли побачив, як діти пастухів у горах Балі облизують ці квіти», – розповів біолог-еколог Оксфордського університету Клаудіо Сільєро. «Потім я скуштував їх – нектар був приємно солодким».

Квіти, які покладаються на запилення ссавцями, як правило, міцні або мають спеціальні пристосування, і розпечена кочерга не є винятком. Її численні квіточки збираються докупи навколо верхівки стебла, яке сягає метра, розповіло видання Science Alert.

Майже 90 відсотків квіткових рослин Землі запилюються тваринами. Результати нового дослідження свідчать про те, що роль менш відомих запилювачів може бути важливішою, ніж раніше припускали вчені.

Більшість ссавців, що беруть участь у запиленні, зазвичай мають невеликі або середні розміри та ведуть деревний спосіб життя, як-от кажани або цукрові планери. Деякі м’ясоїдні ссавці, що харчуються нектаром, мають невелике тіло, такі як цивета чи єнот.

вовк біля квітів

Ефіопський вовк, чисельність якого в дикій природі становить менш ніж 500 особин, є знаним хижаком Африки.

Як і багато видів, яким загрожує зникнення, цей унікальний вовк харчується переважно гризунами, які мешкають в гірських районах Африки, а також, імовірно, частує себе квітковим десертом. Як і його основна здобич, цей вовк зустрічається лише на семи гірських хребтах, на висоті понад 3000 метрів.

Генетика припускає, що ці тварини є представниками залишкової предкової групи псових, які зрештою стали сірими вовками.
«Ці результати показали, як багато ще доведеться дізнатися про одного з найуразливіших хижаків у світі», – зауважила пані Лай.
Висновки з дослідження опублікував журнал Ecology.

Фото: Adrien Lesaffre

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU