Можливо, ви вже навіть відчуваєте, що день тягнеться невимовно довго? Ймовірно, в цьому винна не лише ваша нудна робота. Причина криється й у фривольній поведінці внутрішнього ядра нашої планети. Точніше, в його вповільненому обертанні.
А якщо без жартів, то нове дослідження Університету Південної Каліфорнії (США) засвідчило, що зміни у внутрішньому ядрі Землі справді можуть спричинити збільшення тривалості днів.
Проаналізувавши дані про сейсмічну активність в одному з куточків планети, університетська команда виявила, що внутрішнє ядро почало сповільнюватись близько 2010 року. І тепер рухається назад стосовно поверхні Землі, дещо впливаючи на її обертання в космосі. Вчені вважають, що це може подовжити тривалість земного дня на долі секунди. Але цю зміну буде важко помітити – така вона незначна.
Що потрібно знати про внутрішнє ядро Землі?
Внутрішнє ядро нашої планети являє собою розпечену тверду кулю із заліза та нікелю розміром приблизно з Місяць. Воно оточене рідким зовнішнім залізним ядром та розташоване в самому центрі Землі, на дистанції 4800 км від її поверхні.
Оскільки навколишнє зовнішнє ядро є повністю рідким, тверда та щільна металева сфера може вільно обертатися під дією магнітного поля Землі та гравітаційного впливу зовнішніх шарів.
Протягом багатьох років вчені вважали, що внутрішнє ядро обертається швидше, ніж поверхня Землі, розповіло видання Daily Mail. Однак професор Джон Відейл, учений-землезнавець та провідний автор дослідження, підтвердив, що тепер ядро розвернулося і сповільнилося.
При цьому «танець внутрішнього ядра може навіть бути жвавішим, ніж ми досі вважали», сказав він.
Як науковці про це дізналися?
Не маючи можливості безпосередньо спостерігати за недоступним для вивчення внутрішнім ядром Землі, дослідники покладалися на дані, що їх було зібрано внаслідок сейсмічних подій.
Професор Відейл і його колеги передусім зосередилися на землетрусах, що повторюються. Тобто на таких сейсмічних подіях, які відбуваються в тому самому місці (їхні сейсмограми зазвичай ідентичні, тому будь-які відхилення є для вчених доволі красномовними). У поле зору вчених потрапив район Південних Сандвічевих островів – субантарктичного архіпелагу, що розташований у Південній Атлантиці. Окрім 121 такої тутешньої події 1991-2023 років дослідники проаналізували також дані про радянські ядерні випробування 1971-1974 років.
Професор Відейл був спантеличений, коли натрапив на сейсмограми, які демонстрували вповільнення руху внутрішнього ядра Землі близько 2010 року. «Але коли ми побачили ще два десятки спостережень, які свідчили про цю закономірність, результат підтвердився. Внутрішнє ядро сповільнилося вперше за багато десятиліть», – зауважив професор.
Команда припустила, що вповільнення може бути спричинене збовтуванням рідкого залізного ядра, яке генерує магнітне поле Землі, а також гравітаційними силами з надзвичайно щільних областей мантії.
Фото: pexels.com, pixabay.com, Naked Science