Дослідники з’ясували, чому чорниця синя

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда із Бристольського університету дізналася, чому чорниця має характерний синій колір попри темно-червоний пігмент у шкірці. Науковці розповіли, що результати їхнього дослідження також пояснюють механізм забарвлення й багатьох інших плодів, зокрема, чорносливу, терену та ялівцю.

Згідно з отриманими даними, за синій колір чорниць відповідають крихітні структури у восковому покритті ягід.

Про що розповіли вчені

Колір є результатом взаємодії хаотично розташованих кристалічних структур воскового покриття зі світлом, розповіло видання Independent.

Попри темно-червоний пігмент шкірки чорниці, синій колір їй забезпечує шар воску, що оточує плоди. Він складається з мініатюрних структур, що розсіюють синє та ультрафіолетове світло. За словами дослідників, через це плід здається людям та деяким птахам саме синім.

«Синій колір чорниці неможливо «витягнути» шляхом розчавлювання, адже він не міститься в пігментованому соку, який можна вичавити з плоду. Ось чому ми сподівалися, що в цьому кольорі має бути щось дивне», – сказав доктор Рокс Міддлтон, науковий співробітник Бристольської школи біологічних наук.

Тому науковці видалили віск і перекристалізували його на картоні, створивши при цьому зовсім нове синє УФ-покриття. Вбудувати всю функціональність цього натурального воску у штучно створені матеріали – це мрія, зазначили вчені.

chornyczya u vodi - Їжа, Природа - 50Plus

«Було справді цікаво виявити невідомий механізм забарвлення прямо у нас під носом на популярних фруктах, які ми вирощуємо та їмо постійно. А ще цікавіше було відтворити цей колір, збираючи віск і створюючи нове синє покриття, якого ніхто раніше не бачив», – прокоментував результат експерименту доктор Рокс Міддлтон,

Цей кольоровий шар дуже тонкий – завтовшки близько двох мікрон. Він має помітний синій колір та добре відображає УФ-випромінювання, що, можливо, відкриває шлях до нових методів фарбування.

Як зауважив доктор Міддлтон, це свідчить про те, що природа навчилася використовувати дійсно хитрий трюк: ультратонкий шар для важливого барвника.

Більшість рослин покриті тонким шаром воску, що виконує безліч функцій. Багато з них науковці ще не можуть пояснити. Ці покриття, наприклад, можуть бути дуже ефективними для самоочищення та утримання води.

Ще зовсім недавно команда не знала, якою важливою є структура покриття для видимого забарвлення ягід. Тепер науковці планують вивчити способи відтворення покриття та його нанесення. Це допоможе створити більш стійку, біосумісну та навіть їстівну фарбу, що відбиває ультрафіолет та синє світло.

Висновки з дослідження опублікувало видання Science Advances.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU