Дивитися і бачити!

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За оцінками ВООЗ, близько 1,3 млрд людей у світі живуть із тією чи іншою формою порушення зору, а 276 млн повністю не бачать. Більшість людей із порушеннями зору входять у вікову групу старше 40 років. Дізнайтеся про найпоширеніші вікові хвороби очей і про те, чи можна їм запобігти.

Каламутна пляма 

Катаракта – це ціна, яку багато хто платить за старіння. Більшість катаракт спричинені природними змінами в очах з віком. Коли ми молоді, кришталик в оці чистий і прозорий. Приблизно у віці 40 років білки в кришталику ока починають руйнуватися і злипатися. Через це на кришталику з’являється каламутна область або катаракта.

На початку хвороби катаракта ніяк не проявляє себе. Але в міру зростання грудки зі злиплих білків зір стає нечітким, кольори виглядають бляклими, погіршується зір у сутінках, а лампи і сонячне світло здаються занадто яскравими.

Ризик катаракти підвищує не тільки вік, а й певні проблеми зі здоров’ям, наприклад, діабет. Також ця хвороба може вразити в молодшому віці, якщо людина палить, зловживає алкоголем, має катаракту у родинному анамнезі, перенесла травму або операцію на оці, а також багато часу проводить на сонці. Щоб захистити очі та відтермінувати це захворювання, у наших силах вжити таких заходів:

  • Носити сонцезахисні окуляри та капелюх із полями, щоб захиститися від сонця;
  • Не курити;
  • Їсти здорову їжу: багато фруктів і овочів, особливо таких як шпинат, салат і капуста;
  • Після 40 років щорічно проходити огляд в офтальмолога.

Хірургічне втручання – єдиний спосіб позбутися катаракти, але, можливо, не потрібно робити операцію відразу після встановлення діагнозу. На ранньому етапі людина може впровадити невеликі зміни, аби впоратися зі своєю катарактою: використовувати більш яскраве світло вдома або на роботі, носити сонцезахисні окуляри з покриттям антивідблиску, а також використовувати окуляри зі спеціальними лінзами для читання та інших занять.

Якщо катаракта починає заважати повсякденній діяльності, такій як читання, водіння автомобіля або перегляд телевізора, необхідна операція. Хірург видалить помутнілий кришталик і замінить його новим штучним кришталиком. Ця операція безпечна, і 9 із 10 людей, які перенесли її, починають бачити краще.

operacziya na ochah - Здоров'я - 50Plus

Дегенерація чіткості

Макула, крихітна ділянка поруч із центром світлочутливої сітківки, допомагає створити чітке зображення, дозволяючи вам читати дрібний шрифт і розпізнавати обличчя. Прогресуюче пошкодження макули погіршує центральний зір, а бічний зір залишається неушкодженим. Після 50 років цей стан називається «віковою дегенерацією жовтої плями».

Вікова дегенерація жовтої плями (ДЖП) – це основна причина втрати зору у людей у віці 50 років і старше. Протягом розвитку цього стану багато людей бачать предмети розмитими або взагалі бачать порожні плями, а прямі лінії починають виглядати хвилястими. Це може бути попереджувальним знаком для пізньої стадії ДЖП.

Поєднання чинників, зокрема сімейної історії хвороби, паління та впливу ультрафіолетових променів, відіграє велику роль у розвитку макулярної дегенерації.

Дослідження показують, що можна знизити ризик дегенерації жовтої плями (або сповільнити її прогресування), прийнявши такі здорові рішення:

  • Не курити;
  • Регулярно займатися спортом;
  • Підтримувати здорову вагу;
  • Підтримувати нормальний кров’яний тиск і рівень холестерину та цукру в крові;
  • Їсти здорову їжу, зокрема листові зелені овочі та рибу;
  • Носити сонцезахисні окуляри, що захищають від ультрафіолету.

Нині не існує лікування ранньої стадії ДЖП, тому потрібен тільки постійний контроль окуліста.

Якщо поставлено діагноз середньої або пізньої стадії цього захворювання, сповільнити його прогресування допоможуть харчові добавки з високим вмістом антиоксидантних вітамінів і мінералів.

Пізня стадія хвороби називається “вологою” або неоваскулярною ДЖП, коли в сітківці розростаються кровоносні судини, що пропускають кров у жовту пляму. Це може призвести до втрати зору протягом тижнів або місяців.

Існують ліки, які лікар вводить в око, щоб зупинити цей процес. Лазерна терапія також може поліпшити зір на пізній стадії захворювання. Але волога ДЖП в усьому світі є основною причиною втрати зору у людей, старших за 50 років.

obstezhennya ochej - Здоров'я - 50Plus

Загадкова глаукома

Глаукома – це група очних захворювань, які можуть спричинити втрату зору і сліпоту через пошкодження зорового нерва. Раніше лікарі вважали, що високий внутрішньоочний тиск (очна гіпертензія) є основним фактором, відповідальним за пошкодження зорового нерва. Проте, у деяких людей з підвищеним тиском ніколи не розвивається глаукома, а у більшості людей з глаукомою ніколи не було очної гіпертензії…

Справжні причини глаукоми досі вивчаються. Деякі дослідники вважають глаукому скоріше не очним захворюванням, а неврологічним розладом, пов’язаним із нервовими клітинами в мозку, які вироджуються та помирають, подібно до того, що відбувається під час хвороб Паркінсона та Альцгеймера.

До вищого ризику глаукоми схильні люди, старші за 60 років, якщо це захворювання є в сімейному анамнезі. Починається хвороба з втрати периферичного зору. Люди, як правило, не одразу звертають на це увагу. І звертаються до лікаря, коли хвороба зачепить центральний зір.

Глаукомі запобігти неможливо. Тому, щоб лікар міг виявити хворобу до того, як зір значно погіршиться, необхідно регулярно проходити обстеження очей. За відсутності лікування глаукома може спричинити сліпоту.

oko - Здоров'я - 50Plus

Основне лікування спрямоване на зниження внутрішньоочного тиску (якщо, звісно, він підвищений!). Найпоширенішим раннім лікуванням є очні краплі для зниження тиску. Також для контролю тиску може бути проведена хірургічна операція, що поліпшує відтік рідини в очному яблуці.

Однак сучасні дослідження спрямовані на вивчення пошкодження нервових клітин, які з’єднують очі з мозком. Тож уже відбуваються клінічні випробування ліків, що уповільнюють загибель цих клітин і захищають здорові нейрони.

Якщо ви перебуваєте в групі ризику через вік, сімейний анамнез чи інші чинники, важливо регулярно проходити обстеження зору. Адже дуже часто очні хвороби на початку не мають жодних симптомів, а пізні стадії можуть призвести до сліпоти!

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU