ESA створило цеглинки з космічного пилу для будівництва на Місяці

Європейське космічне агентство надрукує з метеоритного пилу цеглинки на кшталт Lego: їх використовуватимуть в позаземному будівництві.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідники Європейського космічного агентства (ESA, ЄКА) пригадали, як у дитинстві будували з кубиків Lego всілякі цікаві об’єкти. А потім, надихнувшись спогадами, розробили новітній будматеріал для спорудження будівель на Місяці.

Космічні цеглинки, що нагадують знамениті Lego, виготовлені з пилу метеорита віком 4,5 мільярда років. Його виявили 2000-го на північному заході Африки.

Метеоритний пил виступає як замінник місячного реголіту – пухкого матеріалу, що покриває поверхню Місяця. Реголіт значною мірою є продуктом падінь метеоритів на природний супутник Землі.

Оскільки на Землі можна знайти дуже невелику кількість реголіту (свого часу його зразки привезли на нашу планету астронавти місії «Аполлон»), вчені зупинилися на його оптимальному заміннику.

цеглинка на долоні

Розробка космічних цеглинок є частиною внеску ЄКА в міжнародну програму «Артеміда» (Artemis), метою якої є не лише експедиція астронавтів на Місяць, але й спорудження там бази для їхнього проживання.

Однак, на думку експертів, транспортування матеріалів із Землі занадто дороге та трудомістке. Тому вони плекають надію, що для будівництва бази та стартових майданчиків можна буде використовувати місячний реголіт.

Лабораторна робота

Ця інновація стане частиною програми з використання ресурсів на місці (ISRU). Її втілює в життя група EAC Spaceship ESA, що базується в Кельні (Німеччина).

Керівник лабораторії EAC Spaceship Ейдан Коулі розповів, що його команда віддає перевагу «творчому будівництву». Тож у неї виникла ідея формувати з космічного пилу невеликі блоки, подібні до кубиків Lego. Надрукувавши певну кількість таких цеглинок, дослідники тестуватимуть різні методи будівництва.

«Ніхто ніколи не споруджував будівлі на Місяці, тому нам доведеться думати не лише про те, як їх будувати, але й з чого, оскільки ми не можемо взяти із собою в космос жодних матеріалів», – сказав пан Коулі.

Аби отримати матеріал, що годиться для 3D-друку, команда подрібнила шматочки метеорита в пил та змішала його з невеликою кількістю полімолочної кислоти (різновиду біорозкладного біопластику), а також з «імітатором реголіту» – сумішшю земних мінералів, що за складом близька до ґрунту місячної поверхні.

виготовлення цеглинки

За інформацією ESA, для друкування маленьких блоків знадобилося доволі тонке налаштування 3D-принтера.
Цеглинки прилаштовуються одна до одної за тим самим принципом, що й кубики Lego. Сполучна система, знайома кожній дитині, створює надзвичайно міцну силу зчеплення, розповіло видання Dezeen.

«Результат приголомшливий, і хоча цегла має дещо грубіший вигляд, ніж зазвичай, важливо, що сила зчеплення все ще працює, даючи нам змогу тестувати наші проєкти. Це було і весело, і корисно», – підсумував Ейдан Коулі.
А тим часом компанія Lego Group виставила у своїх магазинах в різних куточках світу 15 космічних кубиків ESA. Представники компанії сподіваються надихнути дітлахів на будівництво власних «космічних» об’єктів.

Програма «Артеміда» реалізується з 2017 року. А висадка екіпажу на Місяць запланована на кінець 2026 року. У рамках програми будівельна компанія ICON також працювала над технологією 3D-друку для Місяця. Тим часом модний дім Prada створював для «Артеміди» космічні скафандри. А компанії Lockheed Martin, General Motors та Goodyear розробляли концепт місячного корабля.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU