Фальшиве чи реальне: як розпізнати дипфейк

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дипфейк – підроблене відео чи аудіозапис, призначений для схожості на реальну людину. Проте дослідники попереджають, що люди не можуть виявити більше чверті зразків мовлення, створених штучним інтелектом. Саме тому зростає побоювання, що цю технологію можуть використовувати злочинці та шахраї, щоб виманити у людей гроші.

Люди не дуже добре розпізнають дипфейки

Для раннього підробленого мовлення, можливо, були потрібні тисячі зразків голосу людини, щоб створити оригінальне аудіо. Наразі новітні алгоритми можуть відтворити голос людини, використовуючи лише трисекундний фрагмент її розмови.

Команда лондонських дослідників використала алгоритм для створення 50 зразків дипфейків і відтворила їх для 529 учасників. Останні були здатні ідентифікувати фальшиву мову лише приблизно 73% випадків. Результати лише трохи покращилися, як люди пройшли навчання, як розпізнавати аспекти дипфейків.

Люди погано розпізнають дипфейкиАвторка дослідження Кімберлі Мей каже, що це лише підтверджує попередні висновки про нездатність людини надійно виявляти фальшиве мовлення, незалежно від того, чи проходила вона навчання щодо розпізнавання штучного вмісту. Вона також зазначає, що в експерименті використовувалися відносно старі алгоритми.

Тому виникає питання, чи не будуть люди ще менш здатні виявляти дипфейки, створені складнішими технологіями зараз та у майбутньому. Наприклад, компанія Apple нещодавно анонсувала програмне забезпечення для iPhone та sPad, яке дозволяє користувачеві створювати копію свого голосу протягом 15 хвилин запису.

Між користю та ризиками

Як зазначає видання Daily Mail, задокументовані випадки використання дипфейків злочинцями включають один інцидент 2019 р. Тоді генеральний директор британської енергетичної компанії був переконаний переказати чималу суму грошей фальшивому постачальнику за допомогою дипфейкового запису голосу свого боса.

Проте разом зі зростанням страхів перед технологією, це також може бути корисним. Наприклад, для тих, чия мова може бути обмеженою, або тих, хто може втратити голос через хворобу.

Старший автор дослідження, професор Льюїс Гріффін каже, що через ускладнення технології ШІ і відкритим доступом до багатьох цих інструментів людство знаходиться на порозі численних переваг і ризиків. Тому звичайно, було б розумно, щоб уряди та організації розробляли стратегії боротьби зі зловживанням цими інструментами.

Як розпізнати дипфейк?

Технологія дипфейків, що є формою ШІ, була розроблена у 2014 р. Система вивчає цільову людину на фотографіях та відео, дозволяючи захоплювати різні ракурси та імітувати її поведінку та мовлення. Проте є певні риси відмінності справжнього та фальшивого.

Неприродний рух очей

Важко відтворити моргання так, що це виглядало природно. Також складно відтворити рухи очей реальної людини. Тому неприродні рухи або їх відсутність є серйозним попередженням про дипфейк.

Неприродна міміка

Як відрізняти дипфейкиКоли на обличчі щось виглядає не так у міміці, то це може свідчити про його зміну, що відбувається шляхом накладання одного зображення на інше.

Незручне розташування рис обличчя

Якщо чиєсь обличчя вказує в один бік, а ніс – в інший, слід скептично ставитися до автентичності відео.

Відсутність емоцій

Якщо на чиємусь обличчі, здається, немає емоцій, які повинні відповідати тому, що вони нібито говорять, то це «морфінг обличчя» або зшивання зображень.

Незграбне тіло або поза та неприродні рухи

Оскільки технологія дипфейків зазвичай фокусується на рисах обличчя, то найпростіше за все помітити, що форма тіла людини виглядає неприродно, або положення голови та тіла є неузгодженим. Також якщо рухи різкі та розрізнені від одного кадру до іншого, то слід підозрювати дипфейк.

Неприродне забарвлення, волосся та зуби

Ненормальний тон шкіри, знебарвлення, дивне освітлення та неправильні тіні – усі це ознаки дипфейка. Фальшиві зображення не зможуть створити індивідуальне волосся (кучеряве або те, що розлітається). Також алгоритми не мають змоги згенерувати окремі зуби, тому відсутність контурів окремих зубів може бути ознакою дипфейка.

Розмитість або зміщення

Якщо краї зображень розмиті або візуальні елементи не вирівняні (наприклад, де чиєсь обличчя та шия стикаються з тілом), то можна розуміти, що це – дипфейк.

Непостійний шум або звук

Ознаки дипфейкаПогана синхронізація губ, роботизоване звучання голосів, дивна вимова слів, цифровий фоновий шум або навіть відсутність звуку – все це може бути ознаками дипфейка.

Неприродність зображення при уповільненні

Якщо на екрані, більшому ніж на смартфоні, уповільнити відтворення відео або збільшити його масштаб та розглянути ближче, то можна побачити дипфейк. Наприклад, збільшення губ допоможе побачити, чи вони насправді говорять.

Зворотний пошук зображень

Завдяки цьому можна виявити подібні відео в інтернеті, що допоможе визначити, чи було зображення, аудіо чи відео будь-яким чином змінено. Ця технологія не є загальнодоступною, проте інвестиції у цей інструмент можуть бути корисними.

Фото: unsplash.com, pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU