Гігант Антарктиди тріщить по швах: від найбільшого айсберга світу відколовся величезний кавалок

Гляціологи Британської антарктичної служби повідомили, що від найбільшого у світі айсберга відколовся шматок завдовжки 19 кілометрів.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Гігантський айсберг A23a площею 3360 квадратних кілометрів важить близько трильйона тонн. Він не втрачав цілісність від 2020 року – відтоді, як почав повільно рухатися на північ.

Айсберг дрейфує у бік віддаленого острова Південна Джорджія в Південній Атлантиці. Дослідники занепокоєні, адже є ймовірність того, що він сяде на мілину та зашкодить острівним популяціям пінгвінів і тюленів.

Днями від гігантського айсберга відколовся шматок завдовжки близько 19 км. Про це повідомив Ендрю Меєрс із Британської антарктичної служби, який 2023 року почав відстежувати рух крижаного велетня за допомогою супутника.

Паралельно з Меєрсом про подію повідомила й гляціологиня Соледад Тіранті, учасниця аргентинської антарктичної експедиції.

Площа відколотого зубчастого шматка – близько 80 квадратних кілометрів, розповіло видання Science Alert. І цей кавалок є лише малою частиною того, що залишилося.

шматок айсберга

Що потрібно знати про магаайсберг A23a

Відомий як A23a, найбільший і найстаріший айсберг у світі відколовся від шельфу Антарктиди у 1986 році. Він залишався застряглим у льодах понад 30 років, перш ніж остаточно вирватися на волю 2020-го. Його незграбна подорож на північ іноді стримувалася силами океану, які змушували його обертатися на місці.

Ця гігантська крижина переносилася найпотужнішою у світі океанічною «струменевою течією»: Антарктичною циркумполярною течією.

Меєрс засвідчив, що хоча цей «монументальний зразок» із часом зменшився і втратив певну частину, він досить добре зберігся. За словами гляціолога, в минулому інші мегаайсберги розпадалися «швидко, протягом кількох тижнів», щойно починали втрачати великі шматки.

Важко сказати, чи це був «хитний зуб, який тільки й чекає, щоб випасти», чи це свідчення набагато серйозніших змін. «Дуже складно сказати, чи він розвалиться просто зараз, чи протримається ще довго», – сказав Меєрс. При цьому він зазначив, що траєкторія руху A23a в бік Південної Джорджії, важливішого місця годівлі тюленів та пінгвінів, навряд чи зміниться через втрату цієї ділянки.

Колонія королівських пінгвінів

Але якщо розколювання айсберга триватиме, він становитиме «значно меншу загрозу для дикої природи». Оскільки тварини, які шукають їжу, зможуть безперешкодно маневрувати між дрібнішими брилами в пошуках їжі, додав учений.

За словами Соледад Тіранті, очікується, що айсберг продовжить рухатися на північ. Але точний курс A23a багато в чому залежить від того, як на його рух вплинуть місцеві течії.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU