Гостлайтинг – новий тип токсичних стосунків

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Гостлайтинг або «примарне світло» – нова нездорова тенденція токсичних стосунків на відстані, яка все частіше зустрічається у додатках для онлайн-знайомств. Це психологічне явище поширюються все більше та породжує стривоженість та проблеми з довірою.

Поєднання двох типів токсичних стосунків

Новітній «серцевий» феномен знайомств поєднує дві токсичні тенденції стосунків – газлайтинг та гостинг. Він з’явився протягом останніх кількох місяців у додатках для знайомств, а також поширюється серед тих, хто підтримує стосунки на відстані.

Гостинг або «примарні стосунки» – це коли спілкування раптово припиняється без пояснення причин. Це часто змушує людину, яка була об’єктом уваги гостера, думати, чи не зробила вона щось не так. Газлайтинг – маніпулятивна техніка, коли хтось вводить іншу особу в оману, створюючи неправдивий наратив, який змушує іншу особину сумніватися у власному судженні чи розсудливості.

Об’єднання цих двох токсичних проявів у стосунках утворює гостлайтинг чи «примарне світло». У цьому випадку хтось повністю припиняє розмовляти з іншою особиною, а коли повертається, то змушує її вважати, що нічого поганого не відбулося.

Гостлайтинг як новий рівень маніпуляції у стосунках

Як зазначає виданню Daily Mail психологиня Каролін Рубенштейн, гостлайтер повертається, але не бере на себе відповідальність за раптове зникнення. Через це виникає чимало невпевненості та питань в іншої людини, яка перебуває у цих токсичних стосунках.

Пані Рубенштейн каже, що це абсолютно новий рівень маніпуляції, і це дуже жахливо і страшно спостерігати. Протягом останніх трьох місяців вона все частіше помічає це психологічне явище, і цим пацієнтам зазвичай 20 або 30 років. Деякі люди стикаються з гостлайтингом у додатках для знайомств, а інші помічають це під час стосунків на відстані.

Маніпуляції у стосунках на відстаніПані Рубенштейн каже, що у стосунках із гостером людина відчуває почуття невпевненості у собі та параної, оскільки він змушує її вважати, що з нею щось не так, і що проблема є цілковито її провиною. Жертва гостера починає сильно сумніватися у собі, що може порушити впевненість. Загалом такі стосунки справді тривожні, тому що є багато невизначеності, і це справді болісно.

У тих, хто стикається з гостлайтингом, також більш імовірно виникнення проблем з довірою, навіть якщо у стосунках досі не було проблем. Психологиня зазначає, що при цьому виникає майже підвищена настороженість, коли жертва гостлайтера починає шукати причини у собі. Це стає дуже тривожним ландшафтом для стосунків.

Не зовсім зрозуміло, звідки взявся гостлайтинг, і чому останнім часом відбулося зростання його проявів. Проте середовище онлайн-знайомств полегшує можливість потрапляння у цю психологічну пастку.

Пані Рубенштейн каже, що люди стають дуже розкутими онлайн. Проте маніпулятори можуть приховувати свою справжню сутність, поки не виникнуть стосунки із продовженням, і вони не дізнаються більше про людину, з якою їх планують. Як зазначає експертка, саме тоді можна побачити цей потворний бік.

Газлайтінг як найбільш загрозливий бік гостлайтингу

Щоб зрозуміти, що може спонукати когось до гостлайтингу, психологиня зосередилася на вивченні гостинга та газлайтинга окремо. Щодо гостеров вона каже, що бачить багато людей, які справді хвилюються і роблять це, тому що не хочуть заподіяти комусь боляче. Саме тому вони вважають за краще зникати без попереджень, обриваючи стосунки своїм виходом без пояснень.

Однак газлайтинг – це зовсім інша історія. Людина, яка це робить, зазвичай має схильність до маніпуляцій. Вона може мати ознаки нарцисизму, як зазначає пані Рубенштейн.

Гостлайтинг онлайнНайчастіше за все газлайтинг проявляється у людей, які мають стосунки на два боки. Вони можуть мати резервний варіант на той випадок, якщо в одному з них нічого не вийде. Такі люди насправді не беруть участі у стосунках. Вони не відчувають емоцій і перебувають лише на поверхневому рівні з людиною, не збираючись брати на себе відповідальність.

Якщо ви вважаєте, що маєте справу із газлайтером, спробуйте поговорити з кимось, хто нейтрально ставиться до ситуації (наприклад, з другом або психотерапевтом). Вербалізація досвіду може допомогти поставити його в іншу перспективу.

Як зазначає психологиня, ви не просто відчуваєте це, але логічно можете це дослідити. Вона радить захищати себе і не дозволяти комусь зламати, бо такого ніхто не заслуговує. На думку пані Рубенштейн, є лише базовий рівень поваги, на який ми всі заслуговуємо.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU