Інженерні помилки давніх римлян: в Англії розкопали «неправильні» криниці

Два дерев’яні давньоримські колодязі віком 2000 років, знайдені у графстві Кембриджшир, виявилися інженерними помилками.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Першими на залишки криниць часів Римської Британії (43-410 рр. н. е.) натрапили дорожні робітники, що збиралися реконструювати автомагістраль. Вони повідомили про знахідки експертів з Музею археології Лондона (MOLA). Після чого команда музейних дослідників провела розкопки в місці виявлення двох цікавих об’єктів. Усередині криниць вчені знайшли фрагменти сходів та деревини з теслярської майстерні.

розкопана криниця

Що здивувало дослідників?

Команда MOLA з’ясувала, що під час спорудження цих складних конструкцій римські будівельники I століття н. е. постали перед певними труднощами. Навіть давні римляни, які досягли значних успіхів в інженерії та звели споруди, що стоять досі, припускалися помилок.

Про це свідчило, зокрема, те, що перша криниця обвалилася ще до використання. Другий колодязь збудували з відносно укріпленими стінками, але й ця конструкція не була досконалою.

Варто додати, що розкопки проводилися на території, де задовго до приходу римлян розташовувалося поселення залізного віку (його заснували близько 350 року до н. е). Після того, як римляни захопили територію в 43 році н. е., тут настав час активного промислового розвитку. Всередині великої огородженої ділянки археологи знайшли сліди теслярської та металообробної діяльності.

Нові поселенці та їхні ремесла вимагали води. Тому тут почали рити криниці. Першу, глибина якої сягала 8,5 метрів, спорудили за межами огорожі. Це був квадратний дерев’яний колодязь. Він зруйнувався ще до того, як його почали використовувати. Всередині залишилися дерев’яні сходи.
Керівник розкопок Саймон Маркус пояснив, що попри значні зусилля римських інженерів не все пішло за планом.

давньоримська криниця

«Ми всі робили щось таке, що пішло не зовсім за планом, але це був провал римської інженерії у промислових масштабах», – зазначив археолог.
Друга криниця глибиною 6,4 м була викладена плоскими дерев’яними дошками, які мали запобігти її руйнації. На дні будівельники розташували камені для фільтрації води, що надходила зі щільного глинистого ґрунту. Зрештою, цей колодязь також покинули. Ймовірно, він теж став жертвою чиєїсь помилки. У криниці вчені виявили тріски, обрізки та спиляні гілки. Тобто теслярі використовували її як звалище, розповіло видання Arkeonews.

Нині експерти вивчають вміст занедбаного колодязя, зокрема декоративну деревину. А загалом артефакти, знайдені археологами, свідчать про участь майстерні у великій торговельній мережі.

Під час робіт команда виявила також давньоримську дорогу, що могла поєднувати цю територію з тодішніми важливими маршрутами.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU