Картопля: чому другий хліб кращий за перший

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Науковці відновили високий споживчий рейтинг бульби, авторитет якої було підірвано обмежувальними дієтами. Виявилося, що навіть при схудненні це джерело вуглеводів не обов’язково виключати з раціону. Без шкоди для статури картоплю можна їсти хоч щодня. Головне – не перевищувати порцію. І для такої смакоти це є чи не найскладнішим завданням!

Буханець vs картопля: користь та шкода

За відсутності різносолів на картоплі та борошні можна вижити. Не дарма крохмалисту бульбу в народі називають другим хлібом.

Не варто виключати такий цінний продукт із раціону хоча б тому, що це найдоступніший антидепресант і «швидка допомога» при занепаді сил. Овоч є багатим джерелом вуглеводів, а значить – енергії та радості. Але швидке насичення викликає підозри у зайвій калорійності і шкідливості продукту. Чи це дійсно так?

Спільним недоліком хліба та картоплі дієтологи називають різке підвищення рівня глюкози в крові після їх вживання. Однак менш калорійна картопля виграє у хліба, бо в ній не так багато жиру та цукру, проте більше мікроелементів і вітамінів.

За даними нутриціологів, різні види картоплі мають однакову кількість поживних речовин. При цьому в темних сортах бульб містяться додаткові антиоксиданти, що збільшує їхню користь.

Бульба вдвічі перевершує хліб за вмістом калію (знижує кров’яний тиск, зміцнює судини, зменшує накопичення рідини), а також є багатою на фосфор, сірку, хлор, вітаміни А і С, які відсутні в хлібі. Вітаміну С у картоплі втричі більше, ніж в авокадо. А селену в картоплі більше, ніж у насінні та горіхах. Це також лідер за обсягом клітковини. Конкуренцію картоплі в корисності може скласти хіба що хліб із борошна грубого помелу.

hlib - Їжа - 50Plus

Неочевидні факти про картоплю

За роз’ясненням експертів FoodsForAntiAging (США), вибір між картоплею та цільнозерновим хлібом потрібно робити з урахуванням завдань харчування. Якщо стоїть мета нарощування сухої м’язової маси та підвищення фізичної працездатності, то краще віддати перевагу не картоплі, а хлібу з висівок. А коли потрібно зменшити вагу, варто їсти овоч.

Переваги продукту залежать також від способу приготування. Факти говорять на користь сирої картоплі: вона нешкідлива, але водночас не їстівна. Найбільше користі – у вареній та печеній картоплі. А найнебезпечнішою для здоров’я дієтологи називають смажену бульбу. Повністю позбавлена крохмалю, вона перетворюється на швидкі вуглеводи. За глікемічним індексом картопля фрі сягає 97 одиниць (у глюкозі –100). І підвищує цей параметр саме термообробка.

Шеф-кухарі рекомендують готувати бульбу в шкірці: якщо варити, то в мундирі та в мінімальній кількості води. Такий спосіб приготування запобігатиме втраті водорозчинних вітамінів В і С, що виварюються з очищеної картоплі. Позаяк під шкіркою розміщується більшість корисних речовин, чистити бульбу слід рідше та тонше.

kartoplya korysni fakty - Їжа - 50Plus

Кулінарні та лікувальні лайфхаки

Слід пам’ятати, що молекули картопляного крохмалю набухають, вбираючи вологу. У підсумку змінюється маса і структура коренеплоду: картопля розм’якшується та збільшується у розмірах. Тому після варіння воду потрібно зливати відразу, не залишаючи в ній картоплю, котра поглинатиме вологу безперервно.

Неправильно кидати коренеплоди в холодну воду: якщо покласти їх у киплячу, це знизить втрати вітаміну С при варінні. Особливо актуальним сказане є для молодої картоплі. Незалежно від того, чи очищена вона, чи ні, відправляти в каструлю бульбу треба в киплячу воду і варити 15 хвилин на помірному вогні. Якщо збільшити полум’я, зверху картопля трісне і перевариться, а всередині залишиться сирою. Солити треба наприкінці приготування, а не на початку.

Аби бульби при варінні не потемніли, у воду потрібно покласти лавровий лист або крапнути трохи оцту. Допоможе крапелька кислоти і при смаженні дерунів.

Позеленілі бульби не можна обрізати – лише викидати. Зелень на картоплі – це соланін. Токсична речовина перешкоджає засвоєнню вітамінів і становить загрозу при накопиченні в організмі, як і будь-яка інша отрута.

Картопляний сік є визнаним протимікробним засобом, тож його можна використовувати для полоскання рота. А бронхіт лікують таким компресом: заповнюють два поліетиленові пакети картопляним пюре, формують коржики і фіксують їх на спині та грудях за допомогою рушника або теплого шарфа. При запаленому горлі картоплину розрізають навпіл, загортають у носову хустку і на шість годин прикладають до горла зрізом до шкіри, загорнувши шию вовняним шарфом.

kartoplya i kastrulya - Їжа - 50Plus

Рецепти з картоплі на кожен день

Це настільки універсальний овоч, що навіть за щоденного вживання легко уникнути повторів раціону. Ось рецепти страв простого приготування.

Картопляні вежі з копченою рибою

На 400 г відвареної картоплі – 150 г риби холодного або гарячого копчення, 2 ст. ложки олії, 1 ст. ложка лимонного соку, сіль, перець, зелень.

Готову картоплю подрібнити на тертці або розім’яти виделкою. Збити лимонний сік з олією, додати сіль, перець і змішати з картоплею. Рибу очистити від шкіри, кісток та розім’яти. Маленькі формочки для суфле та пудингів змастити олією. Розкласти частину картопляної маси до половини об’єму, потім – шар риби, збризкати лимонним соком і покласти зверху залишок картоплі. Поставити у холод на дві години. Викласти вежі на тарілку, прикрасити подрібненим сиром фета, оливкою та зеленню.

Картопляно-капустяні котлети

На 500 г картоплі – 400 г квашеної капусти, яйце, цибулина, олія для обсмажування, борошно для панірування, сіль, перець за смаком.

Очищену картоплю нарізаємо кубиками і відварюємо. Зливаємо зайву воду і, додавши яйце, робимо з картоплі пюре.

Капусту віджимаємо і шаткуємо. Цибулю очищаємо, подрібнюємо та обсмажуємо в олії близько п’яти хвилин. Додавши в пюре цибулю та капусту, приправляємо спеціями і перемішуємо.

Ліпимо з маси котлетки, обвалюємо їх в борошні і обсмажуємо на розігрітій пательні по дві хвилини з кожного боку.

kartoplyani kotlety - Їжа - 50Plus

Картопля: рецепт в духовці

Бульби можна запікати в керамічних горщиках, на сковороді з металевою або знімною ручкою, формі для запікання чи на деко.

Гульбішник

Ця страва з білоруської кухні – не що інше, як картопляна запіканка.

На одну картоплину беремо одну цибулину, 150 г сиру 9%, півсклянки сметани, 1 ст. ложку борошна, 50 г олії, сіль, перець та зелень.

Очищаємо і відварюємо картоплю, товчемо її в пюре і остуджуємо. Сир змішуємо зі сметаною, додаємо борошно і знову перемішуємо.

В олії обсмажуємо до золотистого кольору цибулю. Змішуємо картоплю з сиром, цибулею та зеленню. Солимо і перчимо, перемішуємо та викладаємо масу у змащену олією форму. Розрівнюємо та змащуємо сметаною. Ставимо форму в розігріту до 180 ºС духовку і запікаємо 40 хвилин, до золотавої скоринки.

Картопляний гратен з пореєм

На 1 кг червоної картоплі – 200 г тертого твердого сиру, 40 г вершкового масла, цибулина, порей, склянка курячого бульйону та дві склянки панірувальних сухарів.

На сковороді розтопіть вершкове масло, додайте порей і ріпчасту цибулю. Тушкуйте овочі на повільному вогні до розм’якшення.

Злегка змастіть жиром велику жароміцну форму глибиною від 5 см. На дно викладіть половину нарізаної картоплі, потім половину суміші цибулі і половину тертого сиру. Знову повторіть шар картоплі та цибулі. Сир, що залишився, відкладіть для верхівки гратена. Полийте овочі курячим бульйоном, вкрийте форму фольгою і поставте запікатися в духовку 200º С на 50 хвилин.

Сир, що залишився, змішайте з панірувальними сухарями і рівномірно посипте гратен. Поверніть страву до духовки і продовжуйте запікати до появи скоринки ще 10 хвилин.

graten z kartopleyu - Їжа - 50Plus

Картопля «по-царськи»

На 3 картоплини – 500 г курки, 160 г сиру, майонез та спеції.

Куряче філе нарізаємо товщиною 1см, трохи відбиваємо та викладаємо у форму так, щоби м’ясо вкрило дно. Солимо, перчимо.

Картоплю нарізаємо тонкими шматками, солимо, перчимо і викладаємо на філе. Зверху поливаємо майонезом та посипаємо тертим сиром. Накриваємо фольгою і ставимо в розігріту духовку 180º С. За годину прибираємо фольгу, щоби запеклася скоринка.

Гостра картопля

На 1 кг картоплі –1 ст. ложка олії, по 1 ч. ложці набору «5 спецій», чорного перцю та морської солі.

Прогрійте велику жаростійку сковороду в розігрітій до 200 ° С духовці протягом 10 хвилин. Вимиту картоплю в шкірці нашаткуйте пласкими шматочками та обсушіть рушником.

Покладіть картоплю у велику миску і перемішайте зі спеціями. Викладіть на розігріту пательню і запікайте в духовці 15 хвилин. Переверніть картоплю і запікайте ще 15 хвилин до золотавої скоринки.

zapechena kartoplya - Їжа - 50Plus

Рецепт дерунів з картоплею

Найважче у приготуванні цієї страви – метушня з терткою. Тому пропонуємо обійтися без натирання картоплі та навіть без процесу смаження. Приготування без тертки передбачає духовку. Деруни – це народна назва картопляних млинців. В даному випадку вони будуть пишними, бо піднімуться дріжджами.

На 1 кг вареної картоплі потрібно 120 г пшеничного борошна, 15 г дріжджів, 2 яйця, сметана – 2 ст. ложки, сіль, перець, зелень.

Треба зробити картопляне пюре, розтерти дріжджі, вбити яйця, влити сметану, додати борошно, спеції. Все перемішати в однорідну масу і, сплющивши кульку, сформувати оладки.

Застеливши лист пергаментом, викладаємо на нього деруни і ставимо на півгодини в розігріту духовку 200°С.

Перед подачею поливаємо сметаною і посипаємо подрібненою зеленою цибулею.

deruny - Їжа - 50Plus

Молода картопля: рецепти

Такий овоч висуває додаткові вимоги до господині. Якщо рецепт передбачає варіння, то не можна поспішати. Через ніжну текстуру, готується молода картопля на повільному вогні.

Картопля з сиром та кропом

На 100 г картоплі – 100 г сиру, 20 г вершкового масла, сіль, зелень кропу та петрушки.

Відварену картоплю нового врожаю очистити, розрізати на чотири частини і посипати розім’ятим сиром. Додати масло і прикрасити кропом або зеленню петрушки. Можна подавати з молоком чи кефіром.

Картопляний салат з горошком та беконом

На 1 кг молодої картоплі (очистити) – 4 слайси бекону (нарізати кубиками), склянка консервованого зеленого горошку, по третині склянки домашнього майонезу й несолодкого йогурту, півсклянки листя м’яти, півпучка шнітт-цибулі.

Обсмажуємо бекон та обсушуємо рушником. Відварюємо та остуджуємо картоплю. Змішуємо в блендері до однорідності майонез, йогурт та м’яту. Викладаємо картоплю з горошком у салатну миску, поливаємо заправкою, посипаємо шматочками порізаного бекону та шнітт-цибулі.

Картопля по-селянськи: рецепт

Ця апетитна страва подається на стіл із овочевими або фруктовими соусами (з томату, перцю, яблука, груші, айви, сливи, аличі).

На 1 кг картоплі по-селянськи беремо 50 мл рослинної олії, 2 зубчики часнику, по 1 ч. ложці солі, приправи для овочів, паприки та чорного меленого перцю.

Чистити картоплю не потрібно, досить добре вимити і обсушити. Розрізаємо кожну бульбу на чотири частини і поміщаємо в пакет із приправами. Зав’язуємо та перемішуємо. Додавши олію, знову перемішуємо. Викладаємо картоплю на лист, закритий змащеною олією фольгою. Запікати 20 хвилин при 200°С. Наприкінці треба посипати картоплю подрібненим часником і відправити у вимкнену духовку доходити до кондиції на залишковому теплі.

kartoplya po selyansky - Їжа - 50Plus

Вареники з картоплею: рецепт

Із магазинними напівфабрикатами домашні кулінарні вироби не зрівняються. Щодо зайвої ваги не переймайтеся: якщо начинка міститиме лише картоплю та цибулю, то в 100-грамовій порції виявиться не більше 150 ккал.

Прісне тісто готується з трьох склянок борошна, 300 мл кефіру, яйця, 1 ч. ложки цукру, щіпки соди та солі.

Начинка складається із 500 г картоплі, 100 г цибулі, 3 ст. ложок олії, чорного меленого перцю та солі за смаком.

Змішуємо яйце з кефіром. Посоливши і підсолодивши, розмішуємо, всипаємо розпушувач і просіяне борошно. Замішуємо м’яке, але не липке тісто. Накриваємо рушником та відставляємо, поки займатимемося начинкою. Відварюємо очищену картоплю. Підсмажуємо на олії цибулю. Картоплю товчемо і змішуємо з готовою цибулею. Солимо, перчимо.

Розкочуємо на столі тісто, вирізаємо за допомогою обідка склянки кружальця. Розкладаємо начинку та защипуємо краї. Щоби вареники не розвалилися при варінні, закидати їх потрібно в киплячу підсолену воду і виймати за лічені хвилини. Подаються ці ласощі зі сметаною.

Страви з картоплею порадують вас смаком ресторанної їжі, якщо не полінуєтеся витратити час на кухню.

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU