Колір язика викриває таємниці нашого здоров’я

Язик не лише розрізняє смак їжі та допомагає нам її ковтати: його зовнішній вигляд несе важливу інформацію про стан нашого здоров'я.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Язик переважно складається з м’язів. Деякі з них контролюють його форму, а деякі – його рух. Вони покриті спеціалізованими мембранами, що містять безліч різних маленьких опуклостей – сосочків, які пов’язані з нашими смаковими рецепторами.

Але язик не лише розрізняє смак і текстуру їжі, а також допомагає її ковтати: його зовнішній вигляд несе важливу інформацію про стан нашого здоров’я. Про це докладно розповів Ден Баумгардт, старший викладач факультету фізіології, фармакології та нейронауки Бристольського університету (Велика Британія).

лікар перевіряє дівчинці ротову порожнину

Різноколірні язики

Язик може бути пофарбованим у найнепередбачуваніші кольори. Приміром, у яскраво-червоний. Такий запалений та опухлий язик іноді називають полуничним: його сосочки стають схожими на полуничні зернятка.

Але язик не одразу набуває такого забарвлення. Все починається з білого нальоту. А коли він спадає, язик стає яскраво-червоним. До цього слід ставитися серйозно. Такий колір може бути, наприклад, ознакою скарлатини, яку спричиняє бактерія streptococcus pyogenes. Цю заразну недугу лікують антибіотиками.

Полуничний язик також може вказувати на хворобу Кавасакі. Це потенційно серйозне запальне захворювання найчастіше зустрічається в дітей. Розпізнати його допоможе лікар.

А ще яскраво-червоним язик може ставати через синдром токсичного шоку – рідкісного, небезпечного для життя стану. Він виникає внаслідок проникнення до організму бактерій зі шкіри, що виділяють шкідливі токсини. Симптоми захворювання – висока температура, м’язові болі та характерний висип а-ля наждаковий папір, повідомило видання Science Alert.

квітка на язику

Також язик може раптом ставати білим і навіть чорним (!). Білий колір може свідчити про молочницю в роті – оральний кандидоз. На нього найчастіше хворіють немовлята, а також люди літнього віку, що носять зубні протези. Недугу доволі нескладно здолати за допомогою ліків. А тим часом «чорний волохатий язик» (lingua villosa nigra) пов’язують з курінням, сухістю в роті та поганою гігієною його порожнини. Назва стану походить від дивного подовження сосочків, які стають подібними до волосків.

Зрештою, язик може бути синім. Цей колір викриває центральний ціаноз – серйозний стан, за якого рот, язик та обличчя можуть мати ціановий відтінок через недостатнє насичення крові киснем або поганий кровообіг. А отже, синюватий язик – ознака численних захворювань серця та легень.

«Географічний» язик

Як зауважив Ден Баумгардт, язик може не лише забарвлюватися в різні кольори, але й набувати справді фантастичного вигляду. Одним з прикладів є так званий «географічний» язик. У верхній його частині виникають ділянки гладкої червоної тканини. Тож загалом він стає подібним до мапи світу, на якій шматки суші перемежовуються з клаптиками океанів.

Дивність цього стану в тому, що гладкі плями можуть виникати та зникати, змінюючи зовнішній вигляд язика. Зазвичай з язиком-мапою пов’язують кілька захворювань: псоріаз, алергію, астму та діабет.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU