Уклін оліям! Рослинні ненасичені жири бережуть здоров’я серця

Дослідники стверджують, що заміна в раціоні тваринних жирів, таких як вершкове масло, на рослинні ненасичені жири корисна для серця.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда науковців з Технічного університету Чалмерса (Швеція) та Німецького інституту харчування людини (Німеччина) настійливо рекомендують скоротити вживання насичених жирів та перейти на ненасичені рослинні жири. Зокрема на ті, що століттями використовувалися в Середземномор’ї. Така заміна в раціоні допоможе нашому серцю якнайдовше залишатися здоровим.

Вживання великої кількості насичених жирів підвищує рівень поганого холестерину в крові. Це призводить до накопичення жирових відкладень, звуження кровоносних судин, підвищення ризику інсульту та інфаркту. Збільшення ваги через зловживання насиченими жирами також може призвести до розвитку діабету 2 типу.

Дослідники довели, що в людей, які вживають більше олій рослинного походження, ризик інфарктів та інсультів знижується на третину, а ймовірність розвитку діабету 2 типу – на чверть.

рослинна олія, авокадо, вісянка на столі

Як проходило дослідження

Спочатку команда вивчила результати аналізу жирів у крові 113 британців. Одна частина цих добровольців протягом 16 тижнів дотримувалися раціону з високим вмістом насичених тваринних жирів, таких як вершкове масло або сало, а друга – ненасичених рослинних жирів, таких як оливкова олія та горіхи.

Вміст жирів у крові оцінювався за допомогою так званого мультиліпідного індексу (MLS). Доктор Фабіан Ейхельманн, німецький експерт з харчування та провідний автор дослідження, пояснив: «Високий рівень MLS вказує на здоровий профіль жирів у крові, а високе споживання ненасичених рослинних жирів та низьке споживання насичених тваринних жирів може допомогти досягти таких позитивних рівнів MLS».

пробірка в руках дослідника

Потім дослідники взяли бали MLS та статистично пов’язали їх з результатами двох масштабних досліджень, які протягом кількох років відстежували ризик серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу.

Аналіз показав, що в людей з вищими показниками MLS (тобто такими, що свідчили про раціон, багатий на ненасичені жири) ризик розвитку серцево-судинних захворювань був на 32 відсотки нижчим, а діабету 2 типу – на 26 відсотків.

Після цього дослідників зацікавило питання: а чи можуть люди з низькими показниками MLS отримати користь від переходу на раціон з високим вмістом ненасичених жирів, зокрема, на середземноморську дієту. Вивчивши результати іншого дослідження за участю 7500 осіб, вони виявили, що в учанисків з низькими показниками MLS, які потім перейшли на раціон з ненасиченими жирами, ризик розвитку діабету знизився на 42 відсотки.

чоловік наливає на тарілку олію

Клеменс Віттенбехер, шведський експерт з харчових продуктів та харчування, зазначив: «Наше дослідження ще переконливіше підтверджує користь для здоров’я раціону з високим вмістом ненасичених рослинних жирів, як-от середземноморська дієта». Результати роботи особливо важливі для тих, хто досі не наважився змінити свої харчові звички.

Висновки з дослідження опублікував журнал Nature Medicine.

Невелика кількість жиру вважається невіддільною частиною збалансованого раціону. Корисні жири допомагають організму засвоїти певні вітаміни та знизити рівень шкідливого холестерину, розповіло видання Daily Mail.

Експерти рекомендують чоловікам вживати не більше 30 граммів насичених жирів на день, а жінкам – не більше 20 г.

Увага! Хоча автори дослідження активно розхвалювали переваги олій, важливо пам’ятати, що не всі жири рослинного походження є ненасиченими. Приміром, пальмова і кокосова олія є джерелом насичених жирів.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.