Колодій – із варениками, Масляна – з млинцями

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Історики розібралися в особливостях дотримання праслов’янських звичаїв у різних місцевостях і дійшли висновку, що до тещі українцям слід ходити не на млинці, а на вареники. Масляну з гречаними млинцями традиційно відзначали лише мешканці Слобожанщини, а на землях історичного матріархату разом із культом «жіночого лона» «нащадками амазонок» шанувалися вареники. Така обрядова страва, на думку дослідників, більш відповідає «Бабиному тижню» з «Тещиним вечором» та «Посиденьками зовиці». В Україні заведено називати Масляну Колодієм та готувати до цього свята вареники. А млинці – знаковий наїдок язичницького суспільства, яке поклонялося богові Сонця Ярилові. У будь-якому випадку обрядовим значенням вареників і млинців є утвердження життя.

Страви на Масляну

В останню семиденку перед Великим Постом потрібно вжити всі домашні запаси молока та яєць. Їх щедро використовують у святковому меню та домашній випічці: варениках, млинцях, оладках, сирниках, запіканці, дерунах, ватрушках, омлеті, пирогах та коржах. Традиційний обрядовий курник (куполоподібний листковий пиріг) готується з яєчною, цибульною, грибною начинкою, а борщ пропонується пісний. М’яса вже їсти не можна, тож на столі панують риба, ікра, масло, сметана, сир, мед, варення, фрукти та овочі.

Зустрічають Масляну в понеділок ситною гречаною кашею. У день молодіжних оглядин у вівторок гостям пропонується тушкована капуста з грибами. Тещина середа – час млинців, вареників, пряників, пирогів із солодкими та солоними начинками. У Розгульний четвер, «рибний день», господинею столу стає заливна риба. У Тещин вечір (п’ятницю) подаються рибні страви та соління. Субота збирає за стіл родичів чоловіка: невістка готує грибний суп, капусняк або борщ із пампушками та сметаною.

У Прощену неділю до святкового гуляння можна приготувати за рецептом не лише млинці з різною начинкою, а й повноцінний торт із млинців – із грибами, овочами, сиром та яблуками. До солодкої страви пасує ягідний, шоколадний, сметанний або карамельний соус.

Рецепт млинців на Масляну

Дещо з приготованого не можна їсти самому. Перший млинець потрібно пожертвувати птахам або жебракам, котрі згадають померлих. А останній виріб спалюють разом із опудалом Масляної наприкінці Прощеної неділі.

Тонкі млинці на кефірі

Головну святкову страву готуємо з літра кефіру, 4 яєць, 50 г цукру, 250 г борошна, 100 г крохмалю, 50 мл олії, дрібки соди та ложки солі.

Змішуємо кефір із цукром, сіллю та содою, просіюємо в цю суміш борошно з крохмалем (ажурні млинці легше перевертатимуться на пательні). Розмішуємо грудки, вливаємо олію (сковорідку вже не змащуємо). Тісто для тонких млинців має вийти рідким. Надто густу суміш розбавляємо водою чи кефіром. Поступово виливаємо млинцеве тісто на добре розпечену пательню, обсмажуючи з обох боків.

Подаємо млинці складеними вчетверо або згортаємо в трубочки. Додаємо варення, згущене молоко або ікру.

mlynczi na moloczi - Їжа, Спосіб життя - 50Plus

Молочні млинці на Масляну – рецепт

Беремо 0,5 л молока, 1 л води, склянку окропу, 1 кг борошна, 3 яйця, по 1 ч. ложці солі та соди.

Засипаємо у воду борошно і, помішуючи, солимо. Додаємо соду, збиваємо в рівномірну масу, розводимо холодним молоком і перемішуємо до консистенції густої сметани. Вливаємо в тісто окроп, перемішуємо і остуджуємо. Додаємо сирі яйця і теж перемішуємо до стану рідкої сметани. Справа за чавунною пательнею з товстими стінками.

Найсмачніші млинці виходять на свинячому жирі. Змащуємо ним або топленим баранячим салом розпечену сковороду і наливаємо тісто, тримаючи сковороду і розподіляючи його рівномірно нахилами з боку на бік. Коли краї почнуть відставати від сковороди, перевертаємо на інший бік.

mlynczi na kefiri - Їжа, Спосіб життя - 50Plus

Рецепт млинців «Макраме»

З 5 яєць, 750 мл молока, 3 склянок води, 100 мл олії, 1 ст. ложки цукру та 2 ч. ложок солі на 20-сантиметровій пательні можна насмажити три десятки млинців.

Збийте яйця із цукром та сіллю. Додайте молоко та борошно. Ретельно перемішайте і влийте воду. Збийте і процідіть через дрібний друшляк, щоб не з’явилися грудочки. Борошно має набухнути.

Налийте в пластикову пляшку суміш для млинців. Зробіть у кришці дірку. На розігріту і змащену пательню вилийте з пляшки тонким струмком тісто у вигляді решітки. Обсмажте її з обох боків.

Накрийте млинець салатним листям і змастіть сметаною. Начиніть грибним фаршем із цибулею, загорніть і подайте до столу.

Що готують на Масляну крім млинців

Головною святковою стравою в українській традиції визнаються вареники із солодким сиром, маслом та сметаною.

Закритий пиріг зі складною начинкою називається кулеб’якою. У ньому тонкі млинці відокремлюють різновиди фаршу (овочевого, ікряного, рибного, грибного).

В останній день Масляної зазвичай готується драчена: яєчна страва з натертою картоплею, молоком, борошном або крупою. Залежно від складників, на смак вона може нагадувати омлет або запіканку. Нашвидкуруч можна обійтися і класичним омлетом: покладіть у нього зелень, томати, сир, рибу чи гриби.

Господині подають до святкового столу заливну та копчену рибу, солоний оселедець, пироги з лососем.

Грибний капусняк

На 3 склянки квашеної капусти беремо склянку сушених грибів, півсклянки пшона, 3 цибулини, 1 кг картоплі, корінці петрушки, селери та моркви, по 1 ч. ложці цукру та солі, зелень, перець, часник і лавр.

Вимиті гриби варимо у воді з вичавленим з капусти розсолом. Квашену капусту тушкуємо в грибному бульйоні із цукром. Обсмажуємо на олії подрібнені соломкою коріння та цибулю. У закипілий бульйон кладемо пшоно з картоплею. Варимо 15 хвилин і додаємо тушковану капусту. Після закипання подрібнюємо в капусняк варені гриби, заправляємо обсмаженими овочами і вичавлюємо часник. Солимо, перчимо, прикрашаємо кропом.

Грибна юшка з галушками – рецепт

До рибного бульйону додаємо склянку сушених грибів, проварюємо та проціджуємо. Подрібнюємо 5 очищених середніх картоплин, цибулину, морквину, корінь пастернаку та петрушки. Обсмажуємо та проварюємо всі інгредієнти 15 хвилин. Розводимо у воді склянку борошна з яйцем і формуємо галушки. Кидаємо шматочки тіста в киплячу юшку, заправляємо запашним перцем і лавровим листом. Солимо, перчимо. Перед подачею кладемо в порційну тарілку шматочок вареної риби та посипаємо зеленню.

sup z galushkamy - Їжа, Спосіб життя - 50Plus

Медові пряники

Здавна пряники готувалися на меду, зі сметаною. Для тіста використовують вершкове масло, а не маргарин чи олію. Житнє борошно для пряників є кращим за пшеничне. У тісто можна додавати подрібнені в’ялені фрукти (чорнослив, фініки, курагу, родзинки), мелені сушені ягоди та горіхи. На те він і пряник, щоби бути пряним. На 1 кг рідкого тіста закладають 2 ч. ложки розтертої пряної суміші: гвоздики, кориці, імбиру, ванілі, коріандру, мускатного горіха, мигдалю, лимонної чи апельсинової цедри, перцю та солі. Замість розпушувача на 1 кг борошна для покращення смаку краще додати 2 ст. ложки коньяку чи портвейну.

Тісто потрібно готувати заварним способом. Кладемо в каструлю мед, заливаємо воду та нагріваємо до 75°C. Додаємо половину просіяного борошна (півкілограма) та розтерті прянощі. Швидко перемішуємо дерев’яною лопаткою, доки не утворилися грудки. Замішане тісто трохи охолоджуємо і додаємо жирну сметану (100-300 г на 1 кг борошна), 2 яйця та залишок борошна. Вимішуємо до пластичної консистенції (круте тісто не підніметься), формуємо пряники і відразу випікаємо протягом 20 хвилин за температури 180°C.

Після охолодження покриваємо пряники кисло-солодкою глазур’ю: уварений до карамельного стану мед змішуємо із соком журавлини. Підсушуємо в духовці за 80°C. При остиганні пряники швидко тверднуть. Зберегти їх м’якими можна у щільно закритому посуді. Аби не зачерствіли, до них треба покласти яблуко. Рекомендований термін зберігання – чотири тижні. Чим довше пряники лежать, тим смачнішими стають.

pryanyky medovi - Їжа, Спосіб життя - 50Plus

Давні традиції наказують зустрічати гостей у чистому просторі та з чистими помислами. На Масляну не можна сумувати і ворогувати. Заборонено лаятися та злитися. А веселощі та приязнь вважаються умовами залучення удачі.

Фото: pexels.com, etnoxata.com.ua

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU