Ці пізньосередньовічні фрески близько 300 років були заховані під шаром тиньку в одній з найстаріших споруд Кембридзького університету. Твір мистецтва, що прославляє покровителів Коледжу Христа, будівельники знайшли у так званому Першому дворі, який датовано XV століттям. Три зображення на тему корони містять червону ланкастерську троянду, грати – важкі ворота, що закриваються, та геральдичну лілію. На думку експертів, фрески, скоріше за все, було створено на початку XVI століття. Востаннє літописи згадували про них у 1730-х роках.
Історичні цікавинки, на які звернули увагу дослідники
Цей навчальний заклад у Кембриджі існував з 1437 року як Дім Божий. На своє нинішнє місце він переїхав 1448-го. У 1505 році його повторно заснувала як Коледж Христа матір Генріха VII – леді Маргарет Бофорт. До речі, грати, зображені на одній з фресок, були символом родини Бофорт.
Крістіна Фарадей, докторка історії мистецтва Кембридзького університету, що спеціалізується на візуальній та матеріальній культурі епохи Тюдорів, назвала відкриття надзвичайно захопливим. За її словами, настінні зображення розповідають про те, як коледж прославляв та рекламував своїх королівських покровителів у перші роки XVI століття, після його повторного заснування.
За словами пані Фарадей, леді Маргарет – впливова та побожна жінка, яка виявляла великий інтерес до науки, – залишила в коледжі незабутній слід. А ці настінні розписи є «раннім прикладом вмілого використання її сім’єю візуального «маркетингу» навіть за межами королівського двору». Генріх VII мав дуже слабкі права на трон, але навчився використовувати родинні символи для просування свого королівського сану. Докторка Фарадей розповіла, що червона троянда була знаком Ланкастерів, які билися проти Йорків у війні Червоної та Білої троянд. Ймовірніше за все, цей символ запровадив Генріх VII. Геральдична лілія символізувала англійських королів з часів Едуарда III, коли вони також претендували й на статус правителів Франції. «Настінні розписи були відносно дешевим та одноразовим декором, тому їх зрідка зберігали навмисно», – пояснила науковця.
Конструкція завширшки 6 метрів частково закрита дерев’яними балками. Вона розташована в тій частині даху, яка, можливо, утворювала північно-західну стіну бібліотеки. Фрески намальовані на тонкому шарі тиньку з ознаками вапняного розчину, нанесеного навколо зображень, розповіло видання Daily Mail.
Крите розташування на даху дозволило картинам зберегтися в доброму стані. Але це не означає, що їх виставлять на загальний огляд. Коледж Христа отримав консультації фахівців про те, як захистити та зберегти фрески під час поточних реставраційних робіт та потім.
Лорд Саймон Макдональд, викладач коледжу, так прокоментував майбутнє настінних розписів: «Після базової реставрації ми збережемо зображення, перетворивши їх на капсулу часу, яку зможуть виявити ще за 300 років».