Крихітки тихоходи виживають навіть під впливом колосальної радіації

Вчені розповіли, як тихоходи відновлюються після впливу великих доз радіації; і це справді вражає.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Тихоходи (лат. Tardigrada), яких ще називають водяними ведмедями, воістину найнезнищенніші істоти на Землі. Ці мікроскопічні звірятка завдовжки 0,05-1,4 мм, які пересуваються на восьми коротких ніжках, здається, можуть витримати все що завгодно та залишитися неушкодженими.

Стратегії, що лежать в основі цього супергеройського виживання, численні: від білка-супресора ушкоджень, що захищає їхню ДНК, до зневодненого стану анабіозу, в який вони входять, коли зовнішні умови стають нестерпними.

А нещодавно вчені відкрили нові можливості водяних ведмедиків. Команда під керівництвом біологині Кортні Кларк-Гачтел з Університету Північної Кароліни в Ешвіллі (США) перевірила тихоходів на стійкість до потужних доз радіації. Дослідники обстріляли тваринок гамма-променями та спостерігали, як ті відреагують.

«Те, що ми побачили, нас здивувало. Тихоходи роблять те, чого ми аж ніяк не очікували», – сказав біолог Боб Гольдштейн.

За його словами, вчені знали, що деякі види цих істот витримують іонізувальну радіацію. Їм не страшна навіть доза, що в 1000 разів перевищує смертельну для людини. Науковці вважають, що за таку дивовижну властивість тихоходи мають завдячувати білку придушення пошкоджень – Dsup. Однак не всі водяні ведмеді його мають. Тож учені припустили, що існують інші способи виживання, розповіло видання Science Alert.

tyhohid v travi - Природа - 50Plus

Як проходило дослідження

Щоб розкрити цю таємницю, команда дослідила вплив гамма-випромінювання на вид тихоходів Hypsibius exemplaris. Їх помістили в настільний опромінював. Він піддав тварин впливу гамма-променів, які утворюються внаслідок бета-розпаду цезію-137. Спочатку тваринок опромінили нижчою дозою в межах допустимого рівня, а потім – значно вищою за середню: смертельною.

На подив біологів, білок Dsup не захистив тихоходів Hypsibius exemplaris від радіаційного впливу, хоч вони й мали його на озброєнні. А ДНК піддослідних крихіток таки зазнала доволі сильної шкоди від опромінення. Однак після цього замість профілактичного захисту тихоходи збільшили виробництво генів репарації ДНК такою мірою, що ці продукти стали одними з найпоширеніших в мікроскопічних тілах. За добу після радіаційного впливу водяні ведмеді відновили більшу частину ДНК, що була пошкоджена випромінюванням.

Отже, як з’ясували дослідники, представники Hypsibius exemplaris здатні витримати дози іонізувального випромінювання, що легко знищують інших тварин.

Як резюмувала пані Кларк-Гачтел, тихоходи демонструють неймовірну реакцію на радіацію, і, схоже, в цьому секрет їхніх екстремальних здібностей до виживання. «Знання про те, як тихоходи долають радіаційний стрес, може допомогти нам в народженні нових ідей щодо захисту інших тварин та мікроорганізмів від шкідливої радіації», – додала вона.

Результати дослідження опублікував журнал Current Biology.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU