Про відкриття повідомила команда Національного інституту археології та спадщини Марокко. Воно розширило знання про давні медичні практики стародавнього світу.
Про що дізналися вчені?
Нещодавно марокканські археологи натрапили на залишки рослини ефедри, яким 15 000 років, у печері Грот де Піжон (Grotte des Pigeons) на сході Марокко. Вона також відома як Тафоральт.
З моменту виявлення цього археологічного об’єкта в 1908 році тут постійно проводилися розкопки, які відкривали археологам нові відомості про життя в доісторичній Північній Африці.
Ефедра – загальна назва понад 60 видів вічнозелених чагарників, більшість з яких використовують в лікарських цілях.
На цьому місці, яке вважається найстарішим цвинтарем Північної Африки, виявили 34 скелети іберомаврів пізнього кам’яного віку (палеоліту).
Науковці з’ясували, що рослина ефедра, скам’янілі плоди якої знайшли в Тафоральті, широко використовувалася цими доісторичними людьми. Радіовуглецеве датування засвідчило, що зразки ефедри та людські останки належать до одного історичного періоду, розповіло видання Arkeonews.
У ті часи людські спільноти використовували цю рослину в поховальній практиці, а також у медичних цілях, зокрема, для лікування застуди та зменшення кровотечі. Про властивості ефедри було відомо й мешканцям печери Грот де Піжон.
15 000 років тому вони мали всебічні знання про те, як отримувати користь із рослин. У тій самій печері дослідники виявили раніше сліди найдавнішої відомої хірургічної операції на черепі. Людина, якій її зробили, вижила та перенесла біль, найімовірніше, завдяки цілющій ефедрі. До речі, вчені звернули увагу на те, що під час операції давні люди застосовували складні методи, тобто в них був доволі високий рівень медичних знань.
Результати дослідження опублікував журнал Nature.