Люди різко старіють на двох етапах життя: вчені

Дослідники виявили, що люди старіють не поступово і плавно, а імпульсивно; два ключові сплески відбуваються у віці 44 роки та 60 років.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Результати нового дослідження команди Стенфордського університету (США) засвідчили, що старіння – це не повільний та рівномірний процес. Цим можна пояснити вибухи проблем зі здоров’ям на певних відрізках життя.

Якщо ви несподівано помітили на обличчі небувале накопичення зморшок або вам раптом здалося, що ви постаріли за одну ніч, цьому є наукове пояснення. Науковці довели, що старіння різко пришвидшується на двох етапах життя, розповіло видання The Guardian.

годинник і пісочний годинник

Про що дізналися вчені?

Університетська команда аналізувала дані про стан здоров’я 108 добровольців віком від 25 до 75 років. Кожні кілька місяців протягом від одного до майже семи років вони здавали зразки крові та екскрементів, а також мазки зі шкіри, порожнини рота та носа. Під час дослідження вчені оцінили 135 000 різних молекул (РНК, білки та метаболіти) та мікробів (бактерії, віруси та грибки, що базувалися в кишківнику та на шкірі учасників).

Більшість молекул та бактерій не змінювалися поступово, у хронологічному порядку. Коли вчені шукали кластери молекул з найпомітнішими зрушеннями, вони виявили, що ці перетворення відбувалися на певних етапах життя.

Загалом аналіз показав, що дві основні хвилі вікових змін припадають на 44 роки та на 60 років. Отримані результати можуть пояснити, чому сплески певних проблем зі здоров’ям, зокрема захворювань опорно-рухового апарату та серцево-судинних, відбуваються в певному віці.

«Ми не просто змінюємося поступово з часом. Є деякі справді кардинальні зміни. Виявляється, середина 40-х та початок 60-х – це час кардинальних змін, незалежно від того, який клас молекул ми розглядаємо», – зауважив професор Майкл Снайдер, старший автор роботи, генетик і директор Центру геноміки та персоналізованої медицини Стенфорда.

руки старої і молодої людини

Про які зміни йдеться?

Сплеск старіння в середині 40-х років виявився для науковців доволі несподіваним. Адже спочатку вони очікували, що вікові трансформації будуть зумовлені перименопаузальними змінами в жінок. Однак дані показали, що зрушення стосуються й чоловіків цього віку.

«Це свідчить про те, що хоча менопауза або перименопауза можуть сприяти змінам, які спостерігаються в жінок віком близько 45 років, ймовірно, існують й інші, більш значущі фактори, що впливають і на чоловіків, і на жінок», – зазначив доктор Сяотао Шень, перший автор дослідження з Наньянського технологічного університету (Сінгапур).

Перша хвиля змін стосувалася молекул, що пов’язані із серцево-судинними захворюваннями та здатністю метаболізувати кофеїн, алкоголь та ліпіди. Тоді як друга хвиля поширювалася на молекули, що беруть участь у регуляції імунітету, метаболізмі вуглеводів та функції нирок. Молекули, пов’язані зі старінням шкіри та м’язів, змінювалися на обох етапах прискореного старіння.

Ці спостереження узгоджується з результатами попередніх досліджень стосовно того, що деякі зміни можуть корелювати зі способом життя або поведінковими факторами. Наприклад, зміна метаболізму алкоголю може бути результатом сплеску його споживання в середині 40-х років – у стресовий період життя.

На думку авторів роботи, її результати можуть допомогти у розробці антивікових цільових втручань, таких як збільшення фізичних вправ у періоди швидкої втрати м’язової маси. «Я переконаний, що ми маємо скоригувати свій спосіб життя, поки ми ще здорові», – сказав професор Снайдер.

Висновки з дослідження опублікував журнал Nature Aging.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU