Мозок людини став більшим: як це вплинуло на когнітивне здоров’я?

Як свідчать науковці, мозку представників молодого покоління притаманний більший розмір.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Цікаво, що мозок людини став збільшуватися в розмірах з 1930-х років. На думку вчених, більший розмір мозку передбачає його міцніше здоров’я та кращі когнітивні функції. Те, як ця зміна впливає на ризик розвитку деменції, дослідили науковці Каліфорнійського університету в Девісі (США).

Дещо з історії питання

У 2020 році понад 55 мільйонів людей у всьому світі страждали на деменцію. Науковці висловлювали побоювання, що це число подвоюватиметься кожні 20 років. Однак зростання кількості людей із цим захворюванням, ймовірно, є відображенням старіння населення планети й тим, що люди стали жити довше. Дослідження, проведене Національним інститутом охорони здоров’я (NIH) у 2016 році, показало, що з 1970-х років спостерігається поступове зниження числа нових випадків деменції, в середньому на 20 відсотків за десятиліття.

Але що сприяє цьому зниженню? З-поміж інших факторів дослідники вивчили вплив освіти на ризик розвитку деменції. Вони побачили, що порівняно з 1970-ми роками, напередодні нового тисячоліття рівень захворюваності знизився на 44 відсотки серед людей, що мають бодай середню освіту. Хоча дослідження і виявило зв’язок між освітою та деменцією, воно залишило поза увагою потенційні причини.

nejrony v mozku - Здоров'я - 50Plus

Про що дізналися автори нового дослідження

«Генетика відіграє важливу роль у визначенні розміру мозку, але наші результати показують, що зовнішні впливи, такі як здоров’я, соціальні, культурні та освітні фактори, також можуть відігравати певну роль», – зазначив Чарльз Де Карлі, професор неврології, директор Дослідницького центру хвороби Альцгеймера Каліфорнійського університету в Девісі та провідний автор дослідження.

Його команда використала той самий набір даних, що вивчався у попередньому – Framingham Heart Study (FHS). Розпочате у 1948 році масштабне дослідження за участю понад 15 000 осіб з Фрамінгема (штат Массачусетс) охопило три покоління добровольців. Метою роботи було виявлення тенденцій у сфері здоров’я мозку та серця, розповіло видання New Atlas.

У період з 1999 по 2019 рік дослідники вивчили знімки головного мозку 3226 осіб (53% жінок та 47% чоловіків), отримані за допомогою МРТ. Усі ці учасники народилися між 1930 та 1970 роками. У жодного з них не було когнітивних порушень або інсульту в анамнезі, що підвищує ризик розвитку деменції.

mrt - Здоров'я - 50Plus

Коли дослідники порівняли знімки людей, що народилися в 1930-ті роки, зі знімками народжених в 1970-ті, вони виявили поступове, але послідовне збільшення розміру деяких структур мозку. Внутрішньочерепний об’єм (ICV), наприклад, збільшувався в середньому з 1234 мл/41,7 рідких унцій у народжених в 1930-ті рр. до 1321 мл/44,7 рідких унцій у народжених в 1970-ті. Тобто на 6,6 відсотка.

Між цими поколіннями спостерігалося також збільшення обсягу білої речовини (на 7,7 відсотка) та сірої речовини кори головного мозку (на 2,2 відсотка). А обсяг гіпокампа, основне завдання якого – зберігати короткочасні спогади та передавати їх у довготривале сховище, збільшився на 5,7 відсотка. Тоді як площа кіркової поверхні, тобто зморшкуватого видимого шару сірої речовини, збільшилася на 14,9 відсотка.

Збільшення структур мозку може означати поліпшення його розвитку та здоров’я, вважає професор Де Карлі. Більший розмір мозку є його більшим резервом. Завдяки йому наслідки таких вікових захворювань, як хвороба Альцгеймера і пов’язана з ним деменція, можуть бути пом’якшені.

Дослідники визнають, що генетика відіграє значну роль у когнітивному здоров’ї людини. Та при цьому вважають, що на збільшення структур мозку та зниження ризику деменції впливає в ранньому віці навколишнє середовище. Виявлена тенденція щодо збільшення структур мозку, ймовірно, відображає поліпшення з 1930-х років здоров’я, освіти та соціокультурних факторів.

Результати дослідження опублікував журнал JAMA Neurology.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU