М’ясо без м’яса: корейські вчені створили гібрид рису та яловичини

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідники з Університету Йонсей (Південна Корея) повідомили, що їхньому експериментальному продукту притаманна «унікальна суміш ароматів» та приємний смак. Завдяки цьому, вважають вчені, «яловичий рис» може доволі швидко завоювати популярність серед любителів гастрономічних інновацій та екологічно чистих продуктів.

Як виростили «рисо-яловичину», а головне − навіщо

Команда під орудою професора Джінки Хонга приготувала експериментальну їжу, покривши традиційні рисові зерна риб’ячим желатином та засіявши їх стовбуровими клітинами скелетних м’язів та жиру. Це був перший етап вирощування гібрида в лабораторних умовах.

Далі мішанину з рису, м’язів, жиру та желатину культивували протягом 9-11 днів. А потім те, що вийшло внаслідок цього, приготували на парі та скуштували.

За словами дослідників, вони отримали поживну та ароматну страву. І, що важливо, вона відповідає актуальному тренду наших днів: має значно менший вуглецевий слід, ніж той, що по собі залишає багатоетапний процес виробництва м’яса. А ще являє собою доступніше джерело білка, ніж яловичина, розповіло видання The Guardian.

«Під час приготування рис зберігає свій традиційний зовнішній вигляд, але набуває унікального поєднання ароматів», – засвідчив професор Хонг. «Яловичий рис» має, зокрема, легку горіхову нотку та нотку умамі. (Поняття умамі традиційно використовується у східних кулінарних культурах: так званий «п’ятий смак», смак білкових речовин, м’яса. – Ред.).

І хоча гібридний продукт не відтворює точно смак яловичини, він пропонує приємний і новий смак, додав професор. «Ми спробували його з різними добавками, і виявилося, що він добре поєднується з різними стравами», – зазначив керівник дослідження.

Рис є здебільшого вуглеводом з меншими частками білків, жирів, вітамінів і мінералів, написали вчені у статті для журналу Matter. Інтеграція тваринних клітин у рис дала можливість створити «нову повноцінну їжу». А це своєю чергою допоможе забезпечити планету достатньою кількістю продовольства.

rys v mysczi z palychkamy - Їжа, Наука&Техніка - 50Plus

Які плюси та мінуси «рисо-яловичини»

Гібридний рис, за словами вчених, тендітніший, крихкіший, ніж м’який і липкий традиційний рис, але він містить на 8% більше білка і на 7% більше жиру. Також команда розповіла, що лабораторний рис з великою кількістю м’язових клітин мав запах яловичини та мигдалю. Тоді як рис із великою кількістю тваринного жиру більше пах вершками, вершковим та кокосовим маслом.

За розрахунками науковців, новостворений рис – це приклад того, як зробити  виробництво харчових продуктів екологічнішим. Якщо під час виробництва 100 г яловичого білка виділяється близько 50 кг вуглекислого газу, то під час виробництва 100 г білка гібридного рису виділяється менш як 6,27 кг CO2. А ще лабораторний «яловичий рис» доволі доступний для покупців. Кілограм такого продукту коштує близько 2,23 долара.

Дослідники вважають, що гібридний рис допоможе поповнити запаси продовольства в регіонах, що зіткнулися з голодом. Також він може увійти до раціону астронавтів та військових.

Хоч там як, але гастрономічний винахід здобув неоднозначну оцінку з боку незалежних експертів. Професор Ханна Туомісто, яка досліджує стійкі продовольчі системи в Гельсінському університеті, сумнівається, що цей продукт стане серйозною альтернативою традиційному рису з м’ясом. За її словами, кінцевий результат містив 4,8 г культивованих яловичих клітин на кг рису, тобто м’ясо становило лише 0,5%, а рис – 99,5%. «Для заміни м’яса відсоток білка в кінцевому продукті має бути вищим», – вважає дослідниця.

Фото: Yonsei University/PA, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU