Учені б’ють на сполох: ці нові свідчення глобального потепління означають, що людство наближається до точки неповернення.
Великий Бар’єрний риф (ВБР) є найбільшим у світі кораловим рифом, що простягнувся вздовж північно-східного узбережжя Австралії на 2500 км. Він охоплює площу близько 344 400 квадратних кілометрів. Це – найбільший на Землі природний об’єкт, створений живими організмами. Його навіть можна побачити з космосу. Але екосистема гігантського рифу під загрозою: через кліматичну кризу він втрачає дедалі більше коралів.
Про що попередили дослідники?
Як стверджують науковці, Великий Бар’єрний риф наближається до незворотної «критичної точки» через те, що постійно «зазнає ударів» з боку глобального потепління.
За даними дослідників, на деяких ділянках рифу нещодавно було зафіксовано найвищий рівень загибелі коралів за всю історію спостережень.
Інститут морських наук, що розпочав моніторинг ВБР 1985-го, обстежив 19 його рифів із серпня до жовтня цього року. За цей період 12 з них постраждали від скорочення коралового покриву.
За словами керівника AIMS – доктора Майка Емслі, одним з основних факторів втрати коралів є тепловий стрес, спричинений зміною клімату.
Науковці також підтвердили п’яте масове знебарвлення рифу за останні вісім років. Річ у тім, що вплив постійної спеки, забруднення та відливів призводить до того, що корали скидають водорості, а їхній яскравий колір змінюється на білий.
Якщо спека й надалі впливатиме на риф-гігант, водорості не відновляться, а корали загинуть. Найближчими місяцями AIMS планує обстежити ще низку рифів.
Знебарвлені корали не мертві, але схильні до вищого ризику загибелі. Такі трагічні випадки стають дедалі частішими в умовах кліматичної кризи, розповіло видання Daily Mail.
До речі, попередні дослідження показали, що корали здатні здолати знебарвлення, якщо швидко отримають поживні речовини. Але якщо цього не буде, вони можуть загинути протягом кількох днів.
Фото: wikipedia.org