Науковці навчили робособаку відчиняти ногою двері та збирати каміння

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Чотириногі роботи-собаки останніми роками набули популярності серед вчених і служб швидкого реагування. Й передусім – через унікальну здатність маневрувати в небезпечних або недоступних для людей зонах. Деякі з цих роботів, такі як Spot від компанії Boston Dynamics, можуть використовувати великі пазурі та інші пристрої, що допомагають їм взаємодіяти з навколишнім світом. Але ці додаткові кінцівки не завжди ідеальні, оскільки вони додають ваги та займають додаткову площу. А ці обидва фактори можуть обмежити ефективність робособаки у вузьких просторах.

Дослідники з лабораторії робототехнічних систем Швейцарської вищої технічної школи Цюриха спробували розв’язати цю проблему, навчивши собакоподібного робота використовувати одну з чотирьох кінцівок для виконання відчинення дверей та переміщення об’єктів. А три кінцівки, які не були залучені до цих дій, тим часом використовувалися для ходьби та підтримки рівноваги.

У статті за результатами дослідження інженери заявили, що їхні інновації у використанні кінцівок роботом ANYmal можуть допомогти, зокрема, в освоєнні космосу.

Тож як робособака використовував свою ногу?

Дослідники скористалися моделлю навчання з підкріпленням, щоб навчити робота-собаку ANYmal (створену комапнією ANYbotic) виконувати низку завдань щодо взаємодії з деякими об’єктами. За допомогою створеного нейромережевого контролера робособака зміг переміщати передню праву кінцівку в потрібне місце. Після цього робот навчився використовувати три ноги, що залишилися незадіяними, для балансування та пересування складною місцевістю.

Як повідомило видання Popular Science, команда керувала роботом-собакою за допомогою джойстика на пульті дистанційного керування.

Знімки та відео продемонстрували, як під час експерименту робот підіймав передню кінцівку та клав її поруч із ручкою дверцят, а потім переносив свою вагу, щоб відкрити їх. Ці рухи нагадали дослідникам дії справжнього собаки, який підняв ногу, щоб справити потребу біля пожежного гідранта. Вчені також зафіксували, як робособака обмотував ремінь рюкзака навколо своєї кінцівки, а потім перекладав його у пластиковий контейнер. Інженери експериментували й із прикріпленим до кінцівки маленьким маніпулятором у формі кігтя. Він допоміг роботу ANYmal успішно захоплювати та підіймати з підлоги камені.

Також дослідники навчали робота-собаку пересування складними поверхнями. Команді було важливо, щоб він зберігав рівновагу, навіть коли стикається з далеко не ідеальними сценаріями реального світу. Інженери, наприклад, помістили робота на гладку слизьку дошку та змусили його балансувати на ній. Він злегка послизнувся, але не впав.

Чим може бути корисний цей робот-собака?

Дослідники від початку домовилися, що під час навчання робота нових навичок вони уникатимуть додавання зайвих механічних складнощів. У майбутньому цей підхід проявиться в позитивних наслідках. Зокрема, у потенційному зниженні ваги робота та меншому споживанні енергії. А це може бути особливо корисним для освоєння космосу або віддалених пошуково-рятувальних місій.

До останнього часу чотириногі робособаки обмежувалися лише функціями перевірки та спостереження. Однак результати дослідників з Цюриха проклали шлях у майбутнє, в якому ці роботи використовуватимуть моделі штучного інтелекту, щоб вивчати навколишній світ. А ще вони зможуть за допомогою своїх кінцівок взаємодіяти з об’єктами та виконувати складні завдання.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU