Команда Університету Отаго в Данідіні (Нова Зеландія) врешті з’ясувала, чим зумовлений фінансовий успіх. Як виявилося, він не має нічого спільного з фаховою підготовкою, професійними зв’язками чи трудовою етикою.
Університетські психологи розпочали дослідження ще 1972 року. До нього команда залучила 1000 дітей з міста Данідін. Протягом часу, що відтоді минув, учені збирали інформацію про розвиток та успіхи учасників.
Проаналізувавши їхній життєвий шлях та досягнення, вчені дійшли висновку: найкращим предиктором майбутнього фінансового та професійного успіху є високий емоційний інтелект та вміння контролювати свої дії (самоконтроль).
Емоційним інтелектом психологи називають здатність людини розпізнавати, виражати, регулювати та ефективно використовувати власні емоції, а також розуміти чужі емоції та впливати на них.
Учені також називають цю здатність «емоційним коефіцієнтом» (EQ). Люди, що мають високий EQ, зазвичай зосереджуються на позитиві, вміють слухати інших, добре думають перед тим, як прийняти рішення, визнають свої помилки, виявляють співчуття і добре справляються з негативними емоціями.
Про що дізналися психологи?
Команда оцінювала емоційний інтелект дітей з Данідіна, коли їм виповнювалося 3, 5, 7, 9 та 11 років. Для цього вчені безпосередньо спостерігали за поведінкою учасників, а також опитували їхніх батьків та вчителів.
За словами дослідників, усі діти раз у раз демонстрували брак самоконтролю. Але комплексний аналіз показав, що учням з нижчими оцінками «був притаманний низький рівень емоційного інтелекту в різних ситуаціях і протягом багатьох років». Про це команда повідомила в журналі American Scientist.
Потім учені дослідили учасників уже у зрілому віці, оцінивши їхнє фінансове становище та стабільність. Як стало відомо, діти з низьким EQ з більшою ймовірністю мали негативні показники добробуту в дорослому віці: низький дохід, невміння заощаджувати, проблеми з кредитами та залежність від системи соціального забезпечення.
До 30 років вони не накопичили достатньо грошей та мали менше фінансових активів на майбутнє (володіння житлом, інвестиційні фонди та пенсійне забезпечення).
Чому роль емоційного інтелекту така важлива?
Отже, дослідження виявило чіткий зв’язок між здатністю дитини розуміти й регулювати свої емоції та її фінансовим успіхом у дорослому житті.
Це може бути частково пов’язане з тим, що люди з високим рівнем емоційного інтелекту мають саме такі риси характеру, які хочуть бачити роботодавці. Наприклад, вміння добре взаємодіяти з іншими людьми, ефективні комунікативні навички та соціальна обізнаність.
Дослідники вважають, що емоційний інтелект налаштовує людей на успіх у роботі, забезпечуючи їм велику захищеність та збільшуючи ймовірність підвищення зарплати.
Крім того, люди з високим EQ краще контролюють імпульси та схильні думати, перш ніж діяти. А це – запорука відповідального управління грошима (заощадженнями), планування бюджету та майбутнього загалом.
Але що визначає наш EQ?
Дослідники виявили кілька чинників, які істотно впливають на емоційний інтелект дитини, розповіло видання Daily Mail.
Аналіз показав, що середній рівень самоконтролю значно вищий серед дівчаток, ніж серед хлопчиків, а також серед дітей із забезпечених сімей.
Учасники з вищим емоційним інтелектом також мали значно вищий IQ.
Але емоційний інтелект – це не те, з чим діти обов’язково народжуються. Дослідники виявили, що його можуть розвивати батьки та педагоги.
За даними психологів з організації Weston Family Psychology (Флорида, США), є безліч способів допомогти дитині розвинути емоційний інтелект. Це можливо, якщо дорослі моделюватимуть необхідні навички у власній поведінці, заохочуватимуть дитину до відкритого емоційного спілкування, а також обговорюватимуть ситуації, пов’язані із розв’язанням проблем.
Емоційний інтелект у дітей починає формуватися дуже рано, тому потрібно дбати про його розвиток змалку.
Фото: pixabay.com