Науковці розсекретили склад давньоримських парфумів. Вони пахнуть донині

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Парфуми, що затверділи протягом двох тисячоліть, знайшли іспанські археологи під час розкопок мавзолею в Севільї. Ароматна речовина містилася всередині різьбленого флакона з гірського кришталю (кристалічного кварцу). Флакон своєю чергою покоївся в поховальній урні разом із кремованими останками багатої жінки, яка померла у віці 30-40 років. Поруч із незвичайною судиною лежав тканинний мішечок із трьома бурштиновими намистинами. У своєму звіті дослідники повідомили, що в мавзолеї було закопано ще п’ять урн з останками інших членів заможної родини.

Знахідка свідчить про те, що вони, як і інші давні римляни, не були байдужі до ароматів. Їх використовували не лише у повсякденному житті, але і в таких особливих випадках, як похорон або бальзамування померлих. Крім того, парфуми застосовувалися як мазі.

Про це розповіли вчені з Університету Кордови (Іспанія). Саме вони розгадали секрет древнього аромату, що зберігся до наших днів. Для цього команда використала такі новітні методи аналізу, як рентгенівська дифракція та газова хроматографія у поєднанні з мас-спектрометрією.

flakon - Спосіб життя - 50Plus

Секретні інгредієнти

Передусім науковці виявили в парфумах ефірну олію пачулі. Цю чагарникову тропічну рослину, яку вважають антидепресантом і афродизіаком, широко використовують в сучасній косметичній індустрії.

Крім цього таємного складника дослідники ідентифікували ще один: рослинну олію, швидше за все – оливкову. Хоча для повної впевненості в цьому вченим потрібні додаткові дослідження.

Флакон, в якому знайшли стародавній аромат, був вирізаний з гірського кришталю у формі амфори. Це був дуже рідкісний, дорогий контейнер для парфумів. Адже зазвичай їх розливали у судини з видувного скла, розповіло видання IFLScience.

«У давньоримські часи кварцові флакони були предметами розкошів», – розповіли науковці у звітній статті. Та додали, що надзвичайним це відкриття робить той факт, що крихітна амфора була щільно запечатана пробкою з доломіту і містила затверділу пахучу масу.

За словами дослідників, у різні роки археологічні розкопки виявили велику кількість давньоримських судин для зберігання парфумів або мазей. Однак про склад або походження речовин, що містилися у флаконах, науці до цього часу було мало що відомо.

Фото: University of Córdoba

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU