Названо звички, що допоможуть мозку залишатися молодим у 70 років

Міжнародна команда науковців дослідила, як спосіб життя впливає на швидкість старіння нашого мозку, і ось що виявила.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда під орудою вчених із Каролінського інституту та Ґетеборзького університету (Швеція) присвятила нове дослідження вивченню біологічних сигналів для оцінки стану мозку 739 учасників віком 70 років. Жоден з них не мав когнітивних порушень.

Найважливішим маркером молодості мозку вчені назвали здоров’я судин. Його можуть покращити такі звички, як регулярна фізична активність, дотримання здорового раціону, відмова від куріння та контроль рівня глюкози.

А тим часом старіння мозку було пов’язане з фізичною неактивністю, діабетом і перенесеним інсультом, а також із вищим рівнем запалення та глюкози в крові.

У цьому контексті дослідники виявили деякі відмінності між чоловіками та жінками. Наприклад, рівень глюкози більшою мірою впливає на старіння мозку чоловіків, розповіло видання Science Alert.

бабуся сидить на лавці

Як відбувалося дослідження?

Для оцінювання віку мозку команда використала модель глибокого навчання штучного інтелекту за результатами магнітно-резонансної томографії (МРТ) 18 000 людей, що не мали когнітивних проблем.

Під час дослідження вчені зіставили інформацію зі зразків крові учасників ​​з оцінкою віку мозку, а також із даними про спосіб життя, медичні стани та результатами когнітивних тестів.

«Алгоритм точний і надійний, але при цьому простий у використанні. Це дослідницький інструмент, який все ще потребує подальшої оцінки, але наша мета полягає в тому, щоб у майбутньому його можна було використовувати у клінічній практиці, наприклад, у дослідженні деменції», – зауважив клінічний геріатр Ерік Вестман з Каролінського інституту.

мозок з дротами

Мозок людей похилого віку більш схильний до розвитку таких станів, як хвороба Альцгеймера. А тим часом отримані командою дані пропонують способи захисту від зниження когнітивних здібностей.

Попередні дослідження пов’язували вік мозку з численними факторами, зокрема, рівнем цукру в крові, життям у бідності тощо. На думку вчених, із багатьма з них можна впоратися на індивідуальному або суспільному рівні.

«Попри нещодавню появу нових препаратів для лікування хвороби Альцгеймера, вони не будуть ефективними для всіх хворих на деменцію, тому ми хочемо вивчити, що може підвищити стійкість мозку до патологічних процесів старіння», – зазначила нейробіологиня Анна Марселья з Каролінського інституту.

Оскільки фактори, пов’язані зі старінням мозку, різні в жінок і чоловіків, команда планує детальніше вивчити вплив на цей процес біологічних детермінант (таких як гормони) та соціокультурних чинників.

«Наступного року ми розпочнемо дослідження, щоб зрозуміти, як соціальне здоров’я, зокрема соціальна залученість, у середньому та похилому віці, а також сон та стрес впливають на стійкість мозку; особливу увагу приділимо факторам жіночого здоров’я», – сказала пані Марселья.

Результати дослідження опублікував журнал Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU