Мальована енциклопедія: гігантські фрески розсекретили життя древніх амазонців

Науковці дослідили величезні наскельні панно в колумбійській Амазонії, на яких 12 500 років тому мешканці регіону зображували навколишній світ.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Британські та колумбійські археологи та антропологи дослідили частину гігантської низки фресок, що загалом займають близько 13 кілометрів скель на археологічному об’єкті Серранія де ла Ліндоса. Цю дивовижну галерею, що розкинулася в колумбійській Амазонії, вчені відкрили чотири роки тому. Її незліченні різноманітні сюжети, що були намальовані охрою 12 500 років тому, занурюють в подробиці життя перших мешканців Південної Америки.

На пагорбі Серро Асуль вчені особливо докладно розглянули шість панелей: від однієї розміром 40 на 10 метрів, що містить понад 1000 зображень, до значно меншої – площею 60 квадратних метрів з 244 малюнками.

«Ці наскельні малюнки є найпершими свідченнями перебування людей у ​​західній Амазонії», – зазначив співавтор дослідження Марк Робінсон з Ексетерського університету (Велика Британія).

Про що дізналися науковці

Дослідження стародавньої галереї від початку було досить складним, адже вимагало напруженого альпіністського сходження. У роботі команда використовувала безпілотники та традиційну фотографію, розповіло видання Independent. Зрештою вчені задокументували понад 3200 зображень, які пролили світло на повсякденне життя древніх амазонців. Науковці дізналися безліч їхніх секретів, що стосуються різних сфер життєдіяльності: від міфології до раціону.

Дослідники виявили на наскельних картинах щонайменше 22 види тварин. Серед них були олені, птахи, ящірки, змії, черепахи, кажани, павуки, лінивці, мавпи, каймани, дикобрази, тапіри тощо. На фресках зустрічалися й міфологічні сюжети з людьми, що перетворювалися на тварин і навпаки. Вірування в такі трансформації досі існує в сучасних громадах Амазонії.

малюнки на скелях

Стародавня галерея також познайомила вчених із заняттями перших мешканців континенту, основними з яких були мисливство та рибальство.

А ще дослідники вивчили останки тварин, знайдені поблизу гігантської галереї, та зіставили їх з істотами, що були зображені на наскельних малюнках. Учені виявили, що раціон стародавніх людей вирізнявся різноманітністю. Він включав рибу, різних дрібних та великих ссавців, а також рептилій, зокрема черепах, змій та крокодилів.

Хоча дослідники знайшли під час розкопок велику кількість скелетів риб, їхні художні зображення були обмежені лише двома панелями.

Не менш цікаво, що в сюжетах наскельних панно майже не фігурували великі кішки. І це попри те, що у стародавній Амазонії їх шанували як вищих хижаків.

«Контекст демонструє складність взаємин амазонців з тваринами, як із джерелом їжі, так і з шанованими істотами, які мали надприродні здібності», – зауважив доктор Робінсон.

«Амазонці добре знали різні довкілля регіону і мали відповідні навички, щоб відстежувати тварин та полювати на них, а також збирати рослини; таким чином вони забезпечували себе їжею», – резюмував Хав’єр Асейтуно, співавтор дослідження з Медельїна (Колумбія).

Результати дослідження опублікувало видання Journal of Anthropological Archaeology.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.