Недуга, що руйнує молодий мозок: чинники ранньої деменції

Масштабне дослідження виявило фактори, що пов’язані з розвитком ранньої деменції.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Хоча деменція значно частіше розвивається в похилому віці, щороку в сотень тисяч людей по всьому світу діагностують так звану деменцію раннього початку (YOD). Масштабне дослідження команди Ексетерського університету (Велика Британія) та Маастрихтського університету (Нідерланди) пролило світло на передумови цього діагнозу.

Більшість попередніх досліджень зосереджувалися на генетиці як на основній причині раннього слабоумства. Однак автори нинішньої роботи виявили чимало факторів ризику YOD, що здебільшого стосуються способу життя та стану здоров’я.

«Це найбільше і найнадійніше дослідження ранньої деменції, що коли-небудь проводилося», – запевнив британський епідеміолог Девід Ллевеллін. За його словами, отримані командою результати вперше показали, що для зниження ризику цього виснажливого захворювання можна вплинути на певні фактори.

Деменція – це хвороба мозку, що супроводжується втратою пам’яті, уваги, мислення, мовними порушеннями та проблемами зі щоденною активністю. Людині загрожує повна руйнація особистості. Нині у світі на деменцію хворіють понад 55 мільйонів людей. 60 відсотків з них мешкають у країнах з низьким або середнім рівнем доходів. Щороку на планеті реєструють близько 10 мільйонів нових випадків захворювання. На найпоширенішу форму деменції – хворобу Альцгеймера – припадає 60-70 відсотків випадків.

мозок і годинники

Як проходило дослідження

Команда науковців проаналізувала дані про стан здоров’я 356 052 британців віком до 65 років. Учені виявили, що вищий ризик розвитку YOD передусім пов’язаний із соціальною ізоляцією, порушенням слуху, інсультом, діабетом, хворобами серця та депресією.

Дефіцит вітаміну D та високий рівень С-реактивного білка (продукованого печінкою у відповідь на запалення), а також наявність двох варіантів гена ApoE4 ε4 (генетичний сценарій, вже пов’язаний із хворобою Альцгеймера) теж вказували на підвищений ризик розвитку ранньої деменції.

А ось зв’язок між алкоголем та YOD дослідники описали як «складний» чинник, розповіло видання Science Alert. У той час як зловживання алкоголем призводило до підвищеного ризику, помірне та часте його вживання корелювало зі зниженим ризиком – можливо тому, що люди з другої групи в цілому зазвичай більш здорові. (Слід мати на увазі, що ті, хто взагалі утримується від алкоголю, часто роблять це за медичними показаннями).

Вищий рівень освіти та менша фізична слабкість (вимірювана за силою хвата) також були пов’язані з нижчим ризиком YOD.

хлопець сидить на стулі

Цінність результатів дослідження

«З попередніх досліджень на людях, в яких деменція розвивалася в літньому віці, ми вже знали, що існує низка факторів ризику, які модифікуються», – зазначив нідерландський нейроепідеміолог Себастьян Келер.

За його словами, окрім фізичних факторів, важливу роль також відіграють чинники психічного характеру, як-от хронічний стрес, самотність та депресія. Хоча результати не показали, що деменція прямо пов’язана з ними, вони допомагають скласти докладнішу картину.

Як зазвичай у дослідженнях такого роду, знання причин може допомогти розробити профілактичні заходи та ефективніші методи лікування недуги.

Багато цих факторів піддається зміні. Це дає більше надії тим, хто шукає способи перемогти деменцію, а не просто керувати нею. Зрештою, ризик розвитку деменції можна знизити, ведучи здоровіший спосіб життя.

«Деменція в молодому віці дуже серйозно впливає на особистість, адже у цих хворих людей зазвичай ще є робота, діти та насичене життя», – сказав нейробіолог Стіві Хендрікс з Маастрихтського університету.

«Причиною YOD часто вважали генетику, але в багатьох випадках чинники були іншими, про які вчені досі не знали», – додав він. Ось чому це дослідження є надзвичайно важливим.

Результати роботи опублікував журнал JAMA Neurology.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU