Міжнародна команда дослідників виявила несподіваний вплив відеоігор на розвиток інтелекту дитини. Команда вчених з Нідерландів, Німеччини та Швеції пов’язала збільшення часу, що проводиться за відеоіграми, з підвищенням IQ дітлахів. Це суперечить твердженню про те, що ці ігри шкідливі для несформованих когнітивних здібностей.
Хоча різниця в покращенні розумових можливостей учасників дослідження була незначною, щоб продемонструвати причинно-наслідковий зв’язок, вона достатня, аби її можна було помітити.
Під час дослідження вчені ретельно враховували такі змінні, як відмінності в генетиці та соціально-економічному стані дітей, розповіло видання Science Alert.
А тим часом, за свідченням команди, перегляд телевізора та використання соціальних мереж, схоже, не мають жодного (позитивного чи негативного) впливу на інтелект.
Як проходило дослідження?
Науковці вивчили записи екранного часу 9855 дітей віком 9-10 років, які брали участь у проєкті ABCD. Усі учасники мешкали у США. Вони проводили в середньому 2,5 години на день за переглядом телевізора або онлайн-відео, одну годину – за відеоіграми та пів години – за спілкуванням в інтернеті.
Команда отримала доступ до даних понад 5000 із цієї когорти дітей на наступні два роки. Те, що спостерігали вчені, вельми їх здивувало. Діти, які проводили більше часу за відеоіграми, ніж зазвичай, продемонстрували зростання IQ на 2,5 бали вище за середній показник.
Про підвищення рівня інтелекту свідчили результати виконання дітьми завдань, що передбачали розуміння прочитаного, візуально-просторову обробку, а також завдання, орієнтовані на згадування, гнучке мислення та самоконтроль.
І хоча дослідження охоплювало лише учасників зі США і не проводило відмінностей між типами відеоігор (мобільні та консольні), воно все одно надало цінну інформацію про зв’язок між іграми та IQ. Результати також підтвердили теорію про те, що інтелект не є фіксованою константою, з якою ми народжуємось.
Що ще з цього приводу думають вчені?
«Наші результати підтверджують, що час, проведений перед екраном, в цілому не погіршує когнітивні здібності дітей і що відеоігри насправді можуть сприяти підвищенню інтелекту», – заявив нейробіолог Торкель Клінгберг з Каролінського інституту (Швеція).
Як зазначила команда, це не перше дослідження, що пов’язало час, який діти проводять за іграми, та розвиток їхніх когнітивних здібностей. Але раніше вчені у своїх висновках зазвичай наполягали на негативному впливі відеоігор на молоді уми. Схоже, відеоігри мають й інші супутні переваги, припустили науковці.
«Ми не вивчали вплив перебування перед екраном на фізичну активність дитини, її сон, добробут чи успішність у школі», – зазначив Торкель Клінгберг. Тож команді необхідно провести нові дослідження.
Результати роботи опублікував журнал Scientific Reports.
Фото: pixabay.com