Невже справді знайдено кімнату знаменитої Таємної вечері?

Ізраїльські археологи припустили, що кімната, де Ісус проводив Таємну вечерю, розташована в одному з будинків Єрусалима, на горі Сіон.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідники з Ізраїльського управління старожитностей (IAA) наблизилися до відкриття кімнати, де понад 2000 років тому проходила Таємна вечеря. Її начебто можна знайти у двоповерховому будинку на горі Сіон, що в історичному центрі Єрусалима. Але пошуки тривають.

Історія про Таємну вечерю – останню трапезу Ісуса з апостолами перед розп’яттям – є однією з найзнаковіших у Біблії. Багато століть поспіль розташування кімнати, відомої здебільшого за твором Леонардо да Вінчі, бентежило уяву вчених.

І ось тепер археологи IAA заявили, що біблійна зустріч відбувалася у світлиці двоповерхового будинку з вапняковими стінами та червоним похилим дахом. Він досі стоїть в місті, розповіло видання Daily Mail.

Будинок, де можливо проходила Тайна вечеря

Що відомо про легендарну кімнату

Це місце задокументовано на кількох творах мистецтва, які датуються щонайменше IV століттям нашої ери. Саме тоді християни почали відвідувати цю кімнату, щоб вшанувати останні хвилини Христа перед розп’яттям.

Спочатку кімната, також відома як світлиця, була молитовним приміщенням, що вміщало понад 120 осіб. Це приміщення коротко описане в Євангелії від Луки 22:11-13. Згідно з цією історією, Ісус попросив велику, мебльовану верхню кімнату, де він та його учні могли б провести пасхальну трапезу.

Світлиця розташована в старому місті Єрусалима на горі Сіон, над південною брамою. У кімнаті є великі колони, що підтримують склепінчасту стелю та похилий червоний дах (він зберігся до наших днів). На жаль, досі дослідники не могли проводити тут жодних археологічних розкопок. Тож їм непросто підтвердити, чи справді ця будівля використовувалася для Таємної вечері.

церква, яка містила Горішню кімнату

Історія пошуків

У 1884 році грецькі православні християни під час будівництва нової церкви в Мадабі (Йорданія) виявили найдревнішу мапу Єрусалима. Її створили у 560 році нашої ери як зображення Святої Землі. На ній була позначена головна вулиця – Кардо Максимус, що проходила через центральну частину, а також дві священні споруди, що розташовувалися на крайньому півдні та які можна було впізнати за червоними дахами. Усі краєвиди були підписані грецькою мовою, зокрема Дамаську та Яффську брами, а також Віфлеєм.

Але тільки 2017 року Девід Крістіан Клаузен, позаштатний викладач релігієзнавства в Університеті Північної Кароліни (США) зіставив один з будинків на мапі з будинком, що досі стояв на цьому місці. Споруди видалися вченому ідентичними, принаймні обидві мали червоний похилий дах.

Це навело Клаузена та інших дослідників на думку, що у світлиці саме цього будинку проводилася Таємна вечеря. Але вчені потребували додаткових доказів. Вони знайшлися на малюнку VI століття, виявленому в Італії ще 1846 року: на ньому був зображений Ісус, що в’їжджає через південну браму міста на віслюку. А на задньому плані художник зобразив Таємну вечерю.

малюнок шостого століття нашої ери з рукопису Євангеліє

Малюнок VI століття нашої ери з рукопису Євангеліє

Починаючи з 2019 року археологи IAA неодноразово перевіряли цю теорію. Щоб видалити всі зміни, які відбувалися у світлиці протягом багатьох років, науковці використовували лазерну технологію та передові методи фотографування. Завдяки цьому вчені змогли уявити, який вигляд кімната мала за часів Таємної вечері.

«Я почувався так, ніби потрапив до книги Дена Брауна «Код да Вінчі», – розповів Аміт Реєм, археолог Єрусалимського округу IAA. – Нам потрібно було розшифрувати давні символи».

Команда Реєма нанесла на карту кожен куточок кімнати, щоб «створити точну модель простору», та помітила цікаві особливості приміщення. На виявлених у кімнаті зображеннях учені побачили символи Agnus Dei, або «Ягня Божого», та Лева Юди, що дивився на дослідників зі стелі. «Лев був символом царя Давида», – сказав Аміт Реєм. Він також пояснив, що згідно з давніми писаннями, «Ісус був нащадком царя Давида».

Науковець повідомив, що на вчених ще чекають додаткові дослідження. Адже досі немає жодних археологічних доказів того, що саме ця кімната була місцем Таємної вечері.

А тим часом в IAA не раз заявляли, що погане освітлення об’єкта, вицвілі стіни та часті реконструкції заважали археологам вивчати світлицю.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU