Ми уявляли його інакше: вчені відтворили справжнє обличчя Моцарта

Дослідники реконструювали обличчя Вольфганга Амадея Моцарта за його черепом. Досі наше уявлення про видатного композитора було іншим.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Міжнародна команда дослідників відтворила зовнішність знаменитого австрійського композитора та музиканта-віртуоза Вольфганга Амадея Моцарта (1756-1791). Вона залишалася таємницею аж до цього часу.

Більшість портретів композитора були написані після його смерті. А ті нечисленні прижиттєві зображення, що збереглися, не давали повного уявлення про те, який вигляд мав Моцарт у дорослому віці. На одних він змальований ще дитиною, а точність інших є сумнівною.

У 1962 році німецький музикознавець Альфред Ейнштейн писав: «Від Моцарта не збереглося жодних земних останків, крім кількох жалюгідних портретів, серед яких немає двох однакових».

Таємниця розгадана

Відомий бразильський експерт у галузі судово-медичної реконструкції та 3D-дизайнер Сісеро Мораєс відтворив чимало облич знаних осіб, які давно померли. «Наша команда вже понад десять років працює над відтворенням облич, раз у раз допомагаючи поліційним криміналістам та постійно реконструюючи зовнішність історичних постатей», – зазначив Мораєс.

Він цілком випадково виявив череп Моцарта, коли працював над іншим проєктом. Разом зі своєю командою Мораєс вирішив відтворити зовнішній вигляд композитора, пише Daily Mail.

«Череп був у доброму стані, хоча нижня щелепа не збереглася, а деякі зуби були відсутні. Але зрештою їх та повний череп вдалося реконструювати за допомогою статистичних даних та анатомічної узгодженості», – розповів експерт.

реконструкція черепа

Команда розпочала роботу з віртуального відновлення черепа. А потім скористалася різними техніками для створення повної реконструкції. За словами Мораєса, вчені «використовували маркери товщини м’яких тканин, які допомогли отримати уявлення про межі шкіри на обличчі, а також спроєктували такі структури, як ніс, вуха, губи тощо». Ці показники, як зауважив Мораєс, ґрунтувалися на даних вимірів сотень дорослих європейців.

Щоб отримати найповнішу картину, науковці також використали техніку анатомічної деформації, підігнавши голову віртуального донора під параметри черепа Моцарта.

«Після зіставлення всіх даних у нас вийшов базовий бюст, який ми доповнили волоссям і тогочасним одягом», – сказав експерт. Зрештою готове обличчя мало «витончений» вигляд, додав він.

відтворене обличчя Моцарта

Про що ще розповів Сісеро Мораєс

За словами Сісеро Мораєса, найвідоміший портрет Моцарта написала в 1819 році Барбара Крафт. Це було за 28 років після його смерті.

Одним із важливих прижиттєвих портретів композитора було незавершене полотно 1783 року пензля Йозефа Ланге. Цю роботу дружина Моцарта Констанція описала як «безперечно найкраще його зображення». До речі, реконструйоване командою Мораєса обличчя композитора найбільше відповідає саме цьому портрету.

Експерт розповів: «Лише після того, як погруддя було завершено, ми порівняли його з цими зображеннями. Результат був цілком сумісний з обома роботами».

А що відомо про череп композитора? За 10 років після смерті Моцарта його дістав із групового поховання у Відні могильник Йозеф Ротмаєр. Потім череп переходив з одних рук до інших, а 1902 року його передали в дар Моцартеуму в Зальцбурзі.

Мораєс стверджує, що «череп має характеристики, які відповідають прижиттєвим портретам» композитора. Бразилієць вважає, що йому пощастило реконструювати зовнішність такої відомої особи. «Я великий любитель класичної музики, слухаю її майже щодня, у моєму плейлисті є і Моцарт», – сказав експерт.

До міжнародної команди Сісеро Мораєса увійшли: археологи Міхаель Габіхт та Олена Варотто з Університету Фліндерса (Австралія), Лука Сінео з Університету Палермо (Італія), Тіаго Беаїні з Університету Уберландії (Бразилія), Франческо Марія Галассі з Лодзинського університету (Польща) та Іржі Шинделарж із компанії GEO-CZ зі збереження культурної спадщини (Чехія).

Результаті дослідження опублікував журнал Anthropological Review.

Фото: Cicero Moraes

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU