10 березня у Лос-Анджелесі відбудеться 96-а Церемонія вручення премії американських кінематографістів, де номінантом на «золоту статуетку» обрано військову хроніку Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі».
Це режисерський дебют українського військового кореспондента та відеографа Мстислава Чернова (він родом із Харкова). У складі групи репортерів Associated Press фотожурналіст працював у Маріуполі з 24 лютого до 15 березня 2022 року та документував з колегами події перших 20 днів боїв за місто, коли рашисти взяли його в облогу. Завдяки «зйомкам без штатива», літопис смертей та руйнувань, трагічні свідчення страждань городян та їхньої стійкості у пережитому пеклі залишилися в історії (інших журналістів там тоді не було). Емоційно важкий документальний фільм про мирні жертви війни та горе людей в епіцентрі бойових дій вийшов свідоцтвом очевидця від першої особи. Стрічку було змонтовано з неоприлюднених раніше матеріалів. За словами режисера, сценариста та оператора, не опублікованими залишилися 90% знятих кадрів, і було б неправильно не показати їх світові.
Репортерські кадри в українській «гарячій точці» критики назвали «журналістським подвигом» творців «20 днів у Маріуполі». Колеги назвали автора фільму «природженим візуальним оповідачем із фірмовою рисою – співчуттям до людства». Саме цей гуманізм, на їхню думку, дозволяє роботам українця «миттєво вражати». Рецензенти побачили у фільмі «історичний звіт без ретуші та блюру» і знайшли «переконливою» «інтенсивність доказів військових злочинів російських окупантів». Агрегатор рецензій Rotten Tomatoes оцінив стрічку на 8,9 балів із 10 можливих, а рейтинг агрегатора відгуків Metacritic – 80 балів зі 100.
Світова прем’єра фільму «20 днів у Маріуполі» відбулася на американському фестивалі незалежного кіно Sundance 20 січня 2023 року, а 27 січня картина отримала там приз глядацьких симпатій за кращий іноземний документальний фільм. У вересні 2023 року стрічку переглянули учасники засідання Генеральної асамблеї ООН. Фільм став володарем премії BAFTA та Гільдії режисерів Америки. На рахунку найкасовішого українського документального фільму в історії — вже понад 20 нагород та 40 номінацій у всьому світі. Багато шансів на перемогу у цієї української роботи – і на «Оскарі»-2024.
За іншими номінаціями найбільше очікувань на перемогу пов’язані з картиною Крістофера Нолана «Опенгеймер» з Кілліаном Мерфі у головній ролі («Найкращий фільм», «Найкращий режисер», «Найкращий актор року»). «Оскар» у номінації «Найкраща жіноча роль» букмекери пророкують Еммі Стоун за роботу у фільмі «Бідолашні створіння», премії у номінаціях «Найкращий актор другого плану» та «Найкраща жіноча роль другого плану» – Робертові Дауні-молодшому та Давайн Джой Рендольф (фільми «Опенгеймер» та «Залишені»).
Раніше ми вже писали детальніше про найвідомішу кінопремію у світі і про те, хто з наших земляків ставав володарем американської статуетки у минулому.