У біографію життєлюба помістилося стільки цікавих історій, що вистачило б на декілька втілень. Ось яким вийшов калейдоскоп епізодів із довгого та яскравого життя генія, визнаного найкращим художником ХХ століття.
Найуспішніший митець
За життя Пікассо створив близько 20 тисяч творів. За кількістю крадіжок його полотна лідирують у рейтингу популярності серед грабіжників. Це найдорожчий художник на планеті з річним обсягом аукціонного продажу $262 млн. Талант дозволив Пікассо стати найбагатшим живописцем за життя: вартість залишеної ним спадщини з картин і майна перевищує $1,5 млрд. При цьому основоположник кубізму завжди жив з розмахом і ні в чому себе не обмежував.
Пікассо зі своїм собакою, 1960 рік
Довше не буває
Якби Пікассо називався своїм повним ім’ям, що йому дали під час хрещення, то довелося б вимовляти 23 слова. Він народився 25 жовтня 1881 року в Малазі і за іспанськими канонами отримав подвійне прізвище, що складається із прізвищ батька (Руїс) та матері (Пікассо). Материнське прізвище, що його прославив художник, італійського походження: предки переїхали до Іспанії з Генуї.
Рятівна сигара
Життя Пабло могло обірватися відразу після появи на світ. Вижити малюкові допомогла шкідлива звичка дядька. Родич не загасив свою сигару, коли зайшов до пологової палати. Акушерка не бачила ознак життя на нерухомому тільці: безнадійного новонародженого, що не подав жодного звуку, лікарі приречено залишили на столі, приготувавшись виписати довідку про смерть. І лише вдихнувши дим дядькової цигарки, малюк закашлявся, заплакав та вижив.
«Пікадор» – одна з перших картин Пікассо, яку він намалював у 8-річному віці на дерев’яній кришці від сигарної коробки.
Гени творця
Першим словом Пабло були не звичайні дитячі «мамо»-«тато», а «олівець» (іспанською вимовляється легше, ніж у нас). Цей предмет малюк узяв до рук раніше ложки. Малювати з пелюшок синові професійного художника, мабуть, допомогли гени. Батько, вчитель малювання, багато чому навчив свого здібного учня і згодом дуже пишався його здобутками. Пабло згадував, що найприємнішим для нього в школі було покарання за непослух, коли хлопчика замикали в класній кімнаті, і він міг досхочу малювати, «обмірковуючи свою поведінку». Справжній шедевр «Пікадор» Пікассо написав олією у 8-річному віці, зобразивши коня та вершника в реалістичній манері.
Картина Пікассо «Перше причастя»
А дебютним великим полотном Пабло в академічному стилі стало «Перше причастя», де церковну церемонію зображено з майстерністю реаліста, який ще не експериментував із формою.
Емоції дня
У дитинстві матуся розповідала синові казки, вигадані на основі того, що було пережито за день. Саме такі розповіді й спонукали Пабло до творчості з використанням емоцій прожитого дня. Копіювати предмети Пікассо було нудно, навчання у школі образотворчих мистецтв та Королівській академії мистецтв він використовував для відвідування музеїв, галерей та богемних збіговиськ.
Пабло Пікассо, 1908 рік (Фото: RMN-Grand Palais)
До створення нового стилю в образотворчому мистецтві основоположник кубізму прийшов після відвідин Етнографічного музею в Парижі, де був уражений ритуальними масками аборигенів. У магічному погляді на предмети Пікассо побачив духовне відображення суті речей.
Пікассо “Натюрморт з пляшкою рому”, 1911 рік (Metropolitan Museum of Art, New York City)
Так митець знайшов нові засоби вираження через «таємнопис» знаків та символів: упровадив у живопис «сторонні» предмети на кшталт сірників чи винних пляшок, «шифри» з номерів будинків та телефонів, назв кафе та улюблених імен.
Пабло Пікассо у своїй майстерні
Не бачив, а думав
За словами художника, він «малював не те, що бачив, а те, про що думав». Це стосувалося і його підходу до жінок. За кількістю захоплень Пікассо не мав собі рівних. Коханки були потрібні майстру для натхнення. Зі згасанням інтересу він просто уникав продовження роману, підживлюючись надалі енергією з нового джерела. Троє позашлюбних дітей, син від першої дружини та прийомна дочка у другому шлюбі – таке продовження художника у нащадках. У жінок Пікассо було все, про що можна мріяти – окрім жіночого щастя. Друга дружина після смерті художника наклала на себе руки, а перша так і залишилася формально одруженою і до кінця мала прізвище Пікассо, незважаючи на роздільне проживання.
Іспанець та українка
На балерині родом із Ніжина Ользі Хохловій Пабло Пікассо був одружений із 1917 (деякі джерела ведуть відлік від дати вінчання в паризькій церкві 12 лютого 1918) по 1955, хоча останні 20 років подружжя жило порізно.
Пабло Пікассо “Портрет Ольги у кріслі”, 1917 рік
На противагу гультіпаці Пікассо, дружина дотримувалася цінностей християнської моралі і жодного разу не заплямила репутацію гідної дружини та матері. 1921 року українка народила генію сина Пауло (на французький манер його ім’я звучить як Поль), який працював у батька особистим шофером (помер 1975 року). По цій лінії народилося троє онуків. Але рідні по крові люди не мають стосунку до спадщини Пікассо: єдиною спадкоємицею художника-мільярдера стала дочка Жаклін Рок – жінки, з якою митець жив з 1953 року, зокрема у шлюбі з 1961 року до власної смерті 1973 року.