Перехід на літній та зимовий час загрожує здоров’ю: експерти

Дослідники пояснили, чому таке переведення годинника небезпечне для здоров’я людей та закликали уряди скасувати цю згубну практику.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

У ніч з 26 на 27 жовтня мешканці близько 40 відсотків країн світу переводитимуть свої годинники на зимовий час. Мабуть, більшість цих людей тішаться з того, що в понеділок перед роботою вони зможуть поспати на годину більше.

Проте вчені не поділяють цього оптимізму. Адже така, здавалося б, безневинна зміна провокує розвиток різних захворювань, проблеми зі сном та зростання кількості дорожньо-транспортних пригод.

Днями експерти Британського товариства сну опублікували заяву, в якій наполягають на скасуванні переведення годинників двічі на рік. А саме: на одну годину вперед о 1:00 ночі останньої неділі березня та на одну годину назад о 2:00 ночі останньої неділі жовтня.

Цю практику запровадили в різних країнах у різні часи, аргументуючи її необхідність ймовірним підвищенням продуктивності праці завдяки максимальному використанню світлового дня. А ще – можливістю ефективніше заощаджувати електричну енергію (як показало життя, сподівання на це виявилися марними).

У Британському товаристві сну вважають за потрібне назавжди відновити постійний стандартний час (середній час за Гринвічем). При цьому експерти посилаються на дані нових досліджень, що засвідчують негативні наслідки переведення годинників.

жінка спить

У чому полягає небезпека?

Втрата години сну при переведенні годинника вперед зазвичай призводить до того, що люди почуваються більш втомленими. Не дивно, що ризик смертельних дорожньо-транспортних пригод збільшується в середньому на шість відсотків після весняного переходу на літній час.

Також є дані досліджень стосовно підвищеного ризику серцево-судинних захворювань, суїцидальної поведінки та смертності у перші дні після переведення годинника.

Тим часом нещодавні дослідження показали, що люди, які живуть на заході часового поясу, де невідповідність між сонячним часом і біологічним годинником є істотнішою, більшою мірою ризикують захворіти на лейкемію, рак шлунка, легень та молочної залози. А оскільки ця невідповідність дуже схожа на ту, що спостерігається при переведенні годинника вперед, деякі вчені кажуть, що перехід на літній час може мати схожий ефект.

За твердженням експертів Британського товариства сну, гарний нічний відпочинок має вирішальне значення для здоров’я. Проте вимушені зміни, як-от перехід на літній та зимовий час, негативно впливають на якість сну, пише Daily Mail.

Дослідниця Єва Віннебек з Університету Суррея зауважила: «Перехід на літній час змушує нас усіх вставати та йти на роботу чи до школи на годину раніше. Це означає, що у сезони з меншою кількістю світлових годин, зокрема восени, більшості з нас доводиться прокидатися та діставатися роботи в темряві». У товаристві вважають, що природне денне світло вранці має вирішальне значення для синхронізації наших біологічних годинників, оптимального сну та загального здоров’я.

«Дехто навіть виступає за перехід на літній час аж на цілий рік, але ми вважаємо це помилковою ідеєю», – сказав професор Малкольм фон Шанц з Нортумбрійського університету. Адже немає такого запасу денного світла, яке можна було б заощадити зимовими місяцями. Але якщо вибирати між природним освітленням вранці та природним освітленням вдень, науковці свідчать на користь першого варіанту.

Британське товариство сну опублікувало свої рекомендації у виданні Journal of Sleep Research.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU