На Землі залишилося небагато місць, де природа має незайманий вигляд. Одне з них – Амазонія. На її величезній території в 6,7 мільйона квадратних кілометрів кожен клаптик ґрунту, кожен лист, кожна водойма створює образ дикої природи, яку неможливо приручити. Тут, під густими джунглями, вчені дедалі частіше знаходять унікальні свідчення діяльності стародавніх людей.
Про нову грандіозну знахідку розповіла команда науковців з Національного інституту космічних досліджень Бразилії. Керував дослідженням експерт з дистанційного зондування Вінісіуса Періпато. За допомогою технології LIDAR вчені виявили на площі 5315 квадратних кілометрів тисячі структур, що пов’язані з життям великої групи людей доколумбової доби.
Технологія LIDAR, без якої такі відкриття не видаються можливими, являє собою радіолокаційну систему, що використовує синхронізацію лазерних спалахів, випромінюваних літаком. Це дає змогу пошуковцям зазирати крізь шари листя, ґрунту та інших матеріалів, а потім картографувати підземні знахідки.
Близько 24 тисяч будівель все ще ховаються під лісами Амазонії
Тож лазерний локатор LIDAR знову довів свою ефективність у скануванні глибинних шарів тропічної рослинності. Те, що науковці знайшли під джунглями ознаки доколумбової людської діяльності, не є приводом для неабиякого здивування. Але понад усе шокує масштаб знахідок, розповіло видання Science Alert.
Протягом лише одного дослідження команда виявила на півдні Амазонії близько тисячі об’єктів, що вказують на існування тут укріпленого поселення, оборонних та церемоніальних споруд. Завдяки технології LIDAR вчені роздивилися «короновані гори та мегалітичні споруди на Гвіанському щиті, а також річкові об’єкти у заплавах центральної Амазонії».
Приклади картографування LIDAR, що припускають існування будівель під Амазонкою.
У регіоні, в якому в доколумбові часи мешкали десятки тисяч людей, дослідники знайшли ознаки існування міста з розвинутою мережею доріг, що могли б конкурувати з дорогами нинішньої Європи. На південному заході науковці помітили дивні геометричні структури, що розташовувалися далеко від доріг.
Проаналізувавши знахідки, дослідники дійшли висновку, що під всією Амазонкою все ще ховається від 10 000 до 24 000 невідомих будівель. Тож понад 90 відсотків історії життя людей в цьому регіоні вчені мають розсекретити в майбутньому.
Сліди цього стародавніх суспільств, що процвітали, можливо, все ще зберігаються у власне джунглях. У ході роботи команда виміряла поширеність та чисельність 79 видів одомашнених дерев на майже 1700 ділянках лісу. Зокрема, дослідила низку ділянок, близьких до відкритих земляних валів. Майже половина цих видів були поширені неподалік стародавніх поселень. Дослідники припустили, що багато цих дерев могли рости на ретельно доглянутих ділянках та давати щедрі врожаї фруктів і горіхів.
Результати дослідження опублікував журнал Science.
Фото: senfil.net