У міру того, як ми крокуємо життям, ризик розвитку хронічних захворювань поступово зростає. І хоча хронологічно ми всі старіємо з однаковою швидкістю, наші біологічні годинники можуть йти швидше або повільніше.
Ця невідповідність спонукала вчених до пошуку способів визначення біологічного віку. Один з них – це аналіз «епігенетичного годинника», що враховує вікові хімічні зміни в ДНК людини. Другий – опрацювання інформації медичних тестів про артеріальний тиск, рівень холестерину та інші фізіологічні показники.
Завдяки цим біомаркерам науковці стикнулися із суворою реальністю: коли біологічний вік людини перевищує її фактичний вік, це означає прискорене старіння клітин та вищу схильність до вікових захворювань.
А нове дослідження команди Каролінського інституту (Швеція) показало, що саме біологічний вік, а не кількість прожитих років, пророкує майбутні деменцію та інсульт.
Як проходило дослідження
Під час свого дослідження команда використала дані про здоров’я 325 000 британців середнього та старшого віку. Вчених цікавило, яким чином біологічний вік впливає на майбутні ризики розвитку неврологічних захворювань.
Спочатку для оцінки біологічного віку дослідники проаналізували 18 біомаркерів, зібраних під час медичних оглядів 2006-2010 років. До поля уваги вчених потрапили артеріальний тиск, рівень глюкози в крові, рівень холестерину, маркери запалення, обхват талії та обсяг легень.
Протягом наступних дев’яти років дослідники спостерігали за учасниками, намагаючись встановити, в кого з них розвинулися неврологічні захворювання. Люди найстаршого біологічного віку на момент початку дослідження мали значніший ризик розвитку деменції та інсульту протягом наступного десятиліття (навіть з урахуванням відмінностей у генетиці, статі, статках та способі життя).
Доцентка кафедри молекулярної біології Сара Хегг навела приклад двох 60-річних людей, які взяли участь в дослідженні. Біологічний вік одного становив 65 років, а другого – 60. У першого учасника ризик розвитку деменції був вищим на 20 відсотків, а інсульту – на 40 %.
Що побачили вчені
Дослідження виявило сильний зв’язок біологічного віку з деменцією та інсультом. Разом з попередніми дослідженнями команди, що показали значний зв’язок між літнім біологічним віком та ризиком раку, нові результати дали змогу припустити, що уповільнення занепаду організму може запобігти хронічним захворюванням у пізньому віці.
Оцінка біологічного віку за звичайними зразками крові може стати стандартною практикою. Людей із прискореним темпом старіння можна визначити за десятиліття до появи в них симптомів деменції. Хоча нині це захворювання невиліковне, раннє його виявлення дає можливість стримати розвиток недуги за допомогою профілактики.
Дослідники припускають, що біологічний вік можна уповільнити, змінивши спосіб життя. Зокрема, за допомогою фізичних вправ, якісного сну та здорового раціону, пише The Conversation.
Найближчим часом науковці планують повторити своє дослідження на ширшій вибірці учасників. Команда також сподівається розкрити зв’язок між генетичним фоном, біологічним старінням та іншими серйозними захворюваннями, такими як діабет та хвороби серця.
Але вже тепер моніторинг внутрішніх процесів старіння може допомогти людям відтермінувати зниження когнітивних функцій. А отже, подарувати надію на більш здорове та повноцінне життя.
Фото: pixabay.com