Підступні гранули: вчені виявили ключову причину хвороби Альцгеймера

Нейробіологи припустили, що основною причиною руйнівної недуги є стресові гранули – скупчення білків та РНК, що формуються навколо клітин.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Науковці пролили нове світло на хворобу Альцгеймера, подарувавши надію на виявлення нових методів лікування цього складного захворювання.

Дослідники з Університету штату Аризона (США) припустили, що стресові гранули – скупчення білків та РНК, які утворюються навколо клітин через генетичні та екологічні фактори, є основною причиною хвороби Альцгеймера.

нейрон

Команда проаналізувала дані з кількох баз медичних даних та попередніх досліджень (зокрема дослідження 2022 року про прогресування хвороби Альцгеймера), щоб виявити поширені зміни в експресії генів, які супроводжують це захворювання.

Як відомо, хвороба Альцгеймера спричиняє ці масштабні зміни на ранній стадії, ефективно перебудовуючи біологічні шляхи. Це призводить до посилення клітинного стресу, блокування нейронних зв’язків та аномалії білків, як-от скупчення бета-амілоїду. При цьому вченим не до кінця зрозуміло, що стоїть за цією катастрофічною зміною в поведінці генів, пише Science Alert.

Зазвичай стресові гранули захищають клітини. Але при хворобі Альцгеймера вони, ймовірно, зберігаються та порушують інші процеси. Зокрема, так званий ядерно-цитоплазматичний транспорт – обмін між ядром та цитоплазмою клітини, що здійснюється через ядерні пори.

«Наше припущення про таке порушення зв’язку між ядром і цитоплазмою, що призводить до серйозних порушень експресії генів, пропонує правдоподібну основу для всебічного розуміння механізмів, що лежать в основі цього складного захворювання», – зауважив Пол Коулман, провідний автор дослідження. За його словами, «вивчення ранніх проявів хвороби Альцгеймера може прокласти шлях інноваційним підходам до діагностики, лікування та профілактики».

Згідно з гіпотезою, стресові гранули порушують систему клітинного транспорту, що змінює експресію генів. А це своєю чергою відкриває шлях усім симптомам хвороби Альцгеймера, як-от нейрозапалення та клубки тау-білка. Іншими словами, різні аспекти хвороби Альцгеймера можуть виходити з одного джерела.

Оскільки цей клітинний стрес відбувається до появи симптомів хвороби, вчені можуть спробувати блокувати хворобу на ранніх стадіях. Можливо, більшості симптомів можна запобігти на самому початку.

мозок людини

Причиною тривалішого збереження цих стресових гранул можуть стати різні чинники, від забруднення повітря до генетичних мутацій. Майбутні дослідження допоможуть зрозуміти, як вони формуються і як шкодять.

«Наше дослідження робить свій внесок у тривалу дискусію про те, коли насправді починається хвороба Альцгеймера; це концепція, що розвивається під впливом досягнень в галузі технологій. Ключові питання – коли хворобу можна виявити та коли слід розпочинати втручання. Обидва ці питання мають глибокі наслідки для суспільства та майбутніх медичних підходів», – сказав пан Коулман.

Результати наукової роботи опублікувало видання Alzheimer’s and Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU