2021 року так звану плиту Сен-Белек було визнано найдревнішою мапою Європи. Каменю з дивним гравіюванням – 4000 років.
Першим загадкову плиту знайшов 1900 року на північному заході Франції місцевий історик, який не розумів значення її символів. У 2014 році археологи відкрили камінь повторно. Відтоді вони намагалися дізнатися, що означають вигравіювані на камені закарлюки. Для розгадування цього ребусу до французьких експертів приєдналися закордонні колеги.
Згідно з останньою версією міжнародної команди дослідників, це – гігантська карта скарбів.
Дослідники намагаються розшифрувати її гравіювання для того, аби якнайточніше датувати артефакт. А ще вони мають намір за допомогою мапи скарбів зробити безліч нових відкриттів.
Стародавня мапа допоможе виявити купу цінних артефактів
Зазвичай стародавні пам’ятки знаходять за допомогою складного обладнання для радіолокації, аерофотографування або під час розкопок, що передують будівництву нових об’єктів. Використати з цією метою древню мапу – для науки випадок безпрецедентний.
«Використання карти для пошуку археологічних пам’яток – чудовий підхід. Ми ніколи так не працювали», – зазначив Іван Пайлер, професор Університету Західної Бретані (UBO).
Стародавня мапа, як стверджують науковці, охоплює територію площею приблизно 30 x 21 кілометрів. Клемент Ніколас із Національного центру наукових досліджень Франції (CNRS) зауважив, що команда має обстежити всю цю ділянку. А дороговказом буде плита з її позначками. Дослідники вважають, що така багатотрудна робота триватиме близько 15 років, пише Science Alert.
У грубих нерівностях та лініях плити команда побачила річки та гори Рудуаллека, частини регіону Бретань, що розташований приблизно за 500 кілометрів на захід від Парижа.
Дослідники сканували плиту та порівняли її із сучасними картами, виявивши 80-відсотковий збіг. Плита поцяткована крихітними западинами, які, на думку дослідників, можуть вказувати на кургани, житлові споруди або геологічні відкладення. Розсекречення символів може стати початком цілої низки нових знахідок.
Історія плити обростає новими подробицями
Але передусім археологи впродовж кількох тижнів обсервували місце, в якому колись виявили камінь із символами. Тут, за словами професора Пайлера, розташовувалося одне з найбільших поховань бронзової доби. Раптом, під час вивчення території, сталося диво: команда знайшла ще кілька фрагментів плити. Ймовірніше за все, всі вони колись були частинами стіни гробниці.
Територія, зображена на карті може відповідати стародавньому королівству, що, ймовірно, було зруйноване внаслідок повстань. Після чого розбиту на фрагменти плиту стали використовувати не за призначенням, а як будівельний матеріал.
Фото: sciencealert.com